Skip Navigation?

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Arasındaki Farklar

Yayınlandığı Tarih 02.08.2014

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Arasındaki Farklar

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası, halk arasında karıştırılan ve yanlış bilinen iki sigorta türüdür. Bu iki sigorta türü, karıştırılması durumunda zorluklara yol açabilir. Bu yüzden iki sigorta çeşidinin de tam olarak bilinmesi gerekir. İşte iki sigorta arasındaki farklar:

Zorunlu Trafik Sigortası
Her sürücü için zorunlu olan ve her yıl yenilenmesi gereken Zorunlu Trafik Sigortası, devlet tarafından kontrol edilir. Aksi halde, araç yasal olarak trafiğe çıkamaz. Çıktığı takdirde yasal işlem başlatılır ve ceza uygulanır. Kasko Sigortası ise sürücünün isteğine bağlıdır.
Bazı Kasko Sigortası poliçeleri, Zorunlu Trafik Sigortasında korunulan zararları karşılamasına rağmen Zorunlu Trafik Sigortası yerine geçmez. Yani her araç sahibinin Zorunlu Trafik Sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bunun sebebi de kaskonun zorunlu olmaması ve sürücünün, Kasko poliçesindeki “karşı tarafın zararlarını karşılama” yükümlülüğünü istediği zaman iptal ettirebilecek olmasındandır.
Bu sebepten Zorunlu Trafik Sigortası mecburidir ve devlet tarafından kontrol edilir. Ancak Kasko Sigortası kişiye bağlıdır ve dileyen araç sahibi yaptırabilir.

Kapsam Alanı
Zorunlu Trafik Sigortası, hasar, yaralanma veya ölüm gibi durumları içine alır. Kasko Sigortası ise sigortanın alımı sırasında sürücünün isteği sigorta kapsamına bağlıdır.

Fiyat
Zorunlu Trafik Sigortasının kapsamı, Kasko Sigortasından daha düşük olduğu için primleri daha ucuzdur.

Aldığınız önlemlere rağmen, meydana gelecek her bir durum için Araba – Otomobil Sigortaları, güven demektir. Bu konuda uygun teklifler ve detaylar için AIG Otomobil Sigortaları sayfalarımızı ziyaret ederek Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko Sigortası ve Özel Trafik Sigortasına uygun taksit imkanlarıyla sahip olabilirsiniz. AIG Sigorta olarak keyifli sürüşler dileriz!

Hemen paylaşın!