Skip Navigation?

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin İpuçları

Yayınlandığı Tarih 17.03.2014

Trafikte Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin İpuçları

Araç kullanmak yüzde 100 konsantrasyon gerektiren bir eylemdir. Çalan telefon, sohbet eden yolcular, müzik sesinin düzeyi sürücünün dikkatini dağıtan unsurlardan sadece bazıları. Sürüş esnasında dikkat dağınıklığını önlemek için size birkaç ipucu...

Yemek Yemekten Kaçının
Dikkat dağınıklığına bağlı kazaların önemli bir kısmı sürücünün bir şeyler yemesinden ve/veya içmesinden kaynaklanıyor. İçeceğinden içerken ya da yiyeceğine uzanırken gözünü yoldan ayıran sürücüler büyük kazalara sebep olabiliyor. Yolculuğa başlamadan önce mola yerlerini ve zamanlarını kararlaştırmak bu tür kazaları önlemek için bir çözüm olacaktır. Kısa bir yolculuk yapılıyorsa araç uygun bir yere park edilerek yemek yenmeli ve daha sonra yolculuğa devam edilmelidir.

Zorunlu Olmadıkça Telefon Kullanmayın
Birkaç yıl önce olsa “Çalan telefonunuza cevap vermekten kaçının” demek yeterli olurdu. Fakat gelişen teknoloji telefonları konuşma aracı olmaktan çıkardı. Telefonlar, mesajlaşmak, e-postalara cevap vermek gibi özellikleriyle dikkat dağıtıcı olmak konusunda da bir hayli gelişti. Araba kullanılan süre boyunca mesajlardan, e-postalardan uzak durmak hem kendi güvenliğimiz hem de diğer araçların güvenliği için önemlidir. Cevap vermemiz gereken bir çağrı aldığımızda ise kulaklık kullanmak, varsa telefonun ‘handsfree’ özelliğinden yararlanmak iyi bir çözüm olur.

Ayna Ayarlarını Kontrol Edin
Gün içinde yorgunluğa bağlı olarak duruşumuz değişir ve sabah ayarladığımız ayna akşam doğru açıda olmayabilir. Bu yüzden yolculuğa başlamadan önce aynaları ayarlamayı alışkanlık haline getirmekte fayda olduğu unutulmamalıdır. Aynaların yanı sıra gidilecek adresin navigasyon cihazına kaydedilmesi de sürüş emniyetini artıran önemli bir faktördür.

Mümkün Olduğunca Sohbet Etmemeye Çalışın
Yolculuk esnasında sizinle konuşan ve karşılık vermenizi bekleyen yolcular varsa, dikkatinizin dağıldığını söylemekten çekinmeyin. Çünkü bir saniyelik kafa karışıklığı hem onun hem de sizin zarar görmenize sebep olabilir. Araç içinde sizin dışınızdaki yolcuların sohbeti aklınızı karıştırıyorsa bu durumu da dile getirin.

Müzik Çalarınızı Tanıyın
Otomobil kullanırken -özellikle trafik sıkıştığında- müzik can sıkıntısına birebirdir. Yolculuğa başlamadan önce ayarlanmış, dikkat dağıtmayacak türde parçalar çalan bir radyo kanalı ya da müzik listesi sorun olmayabilir. Ama sürüş esnasında korna, trafik polisinin düdüğü gibi çevreden gelen önemli uyaranları duymayı engelleyecek kadar yüksek sesle dinlenen müzik dikkat dağıtıcıdır. Nasıl kullanılacağına dair pek fikir sahibi olmadığımız müzik çaları ayarlamak kazalara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle müzik çalarımızın temel fonksiyonlarını öğrenmek bu riski azaltacaktır.

Çocukların Oyalanacakları Şeyler Bulun
Yolculuk sırasında araçta çocuk varsa, kendi kendine oynayabileceği oyunlar ya da kitaplar gibi onu oyalayacak şeyler bulmak önemlidir. Aksi takdirde canı sıkılan çocuk ya da çocuklar sürücü ile iletişime geçerek onun dikkatini dağıtabilir.
Dikkat dağınıklığını önlemek için yukarıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak için AIG Sigorta'yı arayabilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok.

Hemen paylaşın!