Skip Navigation?

Test Sürüsünde Dikkat Edilecek Unsurlar

Yayınlandığı Tarih 22.07.2014

Test Sürüsünde Dikkat Edilecek Unsurlar

Bir arabayı tanımak için yapılacak olan en iyi şey test sürüşü yapmaktan geçer. Arabayı daha yakından tanıma, araba hakkında bilgi sahibi olma ve daha birçok farklı konuda bilgi sahibi olmak için mutlaka aracın koltuğuna oturmak gereklidir.

Nasıl Hissettiriyor?
Aracın koltuğuna oturduğunuz andan itibaren nasıl hissettiğinize dikkat edin. Heyecanlanarak oturduğunuz bu koltuk rahat mı? Araca eğilip bükülmeden kolay bir şekilde girebildiniz mi? Pedallar ve direksiyona olan konumunuz nasıl? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını mutlak suretle aracın koltuğuna oturup test sürüşü yaparak verebilirsiniz

Yol Tutuşu
Dikkat edilmesi gerekilen diğer önemli bir nokta ise aracın yol tutuşu. Belli bir hıza ulaştıktan sonra aracın yolda nasıl gittiğine mutlak suretle dikkat edin. Virajlarda, düz yolda oluşan durumlara karşı iyi bir değerlendirme yapabilmek adına yol tutuşu iyice inceleyin..

Yakıt Tüketimi
En önemli konulardan birisi olan yakıt tüketimi gerek sıfır araçlarda gerekse ikinci el araçlarda mutlak suretle bilinmesi gereken bir özellik. Otomobil test sürüşleri bu konuda tam olarak sizi aydınlatmayabilir. Bunun için mutlaka kataloga göz atmalı, şehir içi tüketimlerde ise test sürüşünden yararlanmalısınız.

Görünüm
Gerek sıfır araba alırken gerekse ikinci el arabaalırken mutlaka şekle ve tasarıma önem verin. Bir arabanın dış görünümü çok şey ifade eder. Bunun yanı sıra aracın rengi de oldukça önemli. Özellikle piyasa değeri içerisinde renk çok şey fark ettiriyor.

Genel Bakış
Test sürüşünde arabanın performansı, yakıt tüketimi ve daha birçok konuyu inceleyin. Bunun dışında araca genel bir biçimde göz gezdirin. Koltuk aralıkları yeterli boyutta mı? Bagaj hacmi sizin için yeterli olacak mı? Gibi sorunlara objektif olarak cevap verin. Performansı değerlendirme aşamasına gelince aracın yol tutuşunu, hızlanmasını, rampa çıkışını, viraj dönmesini ve kalkışını göz önünde bulundurun. Aklınıza yatmayan bir nokta olduğunda alacağınız araçtan vazgeçin. Test sürüşü yapmanız birçok noktada aklınızda yer alan sorulara cevap bulmanızı sağlayacaktır. Doğru seçimde bulunmak için ince eleyin, sık dokuyun, beğenmeden karar vermeyin.
Otomobilinize sahip olduktan sonra AIG Kasko Sigortası yanınızda. Olabilecek kazalara karşı, kasko değer sorgulama sayfamızı ziyaret edin. AIG Sigorta olarak keyifli sürüşler dileriz.

Hemen paylaşın!