Skip Navigation?

Sisli Havalarda Araç Kullanımı

Yayınlandığı Tarih 17.06.2014

Sisli Havalarda Araç Kullanımı

Sisli havalarda görüş mesafesinin düşmesiyle beraber istenmeyen maddi ve manevi kayıplar yaşanıyor. Sisli havalarda yola çıkmanız durumunda ne ile karşılacağınız belli olmadığı için oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Unutulmamalıdır ki sisli havalarda araç kullanmak özen gösteren bir iştir.

Stop Lambaları ve Farlarınızı İyice Temizleyin
Sisli havalarda stop lambaları ve farlarınızı iyice temizlemeniz, hem karşıdan gelen hem de sizi takip etmekte olduğunuz araçların sizi farketmelerini sağlayacaktır.

Sisli Ortama Girerken
Sisli bölgeye yaklaştıkça aynalarınızı kontrol ederek yavaşlamaya başlamalısınız.

Uzun Huzmeli Farlarınızı Yakmayın
Yapılan en büyük yanlışlardan birtanesi uzun huzmeli farları yakmaktır. Uzun huzmeli farları yakmanız, sis bulutu üzerinde ışık duvarı oluşmasına neden olacaktır. Oluşan ışık duvarı görüş mesafenizi daha da düşürecektir. Bu yüzden kısa huzmeli ve ön sis farlarınızı yakmalısınız.

Bir diğer yanlış ise, sadece ön sis farlarının yakılmasıdır. Sadece ön sis farlarınızı yakmanız görüş mesafenizi düşürerek kötü sonuçlara yol açacaktır. Bundan dolayı ön sis farları ile beraber kısa farlarınız da açık olmalıdır..

Sık Sık Sileceklerinizi Çalıştırın
Aracınızın ön camında sisten dolayı oluşan su zerrecikleri görüş mesafenizi düşürecektir. Bu yüzden sık sık sileceklerinizi çalıştırmalı gerekirse “cam silecek suyu” kullanmalısınız.

Dörtlülerinizi Boş Yere Yakmayın
Sisli havalarda sürücülerin yaptığı bir diğer hata ise hareket halindeyken dörtlülerini yakmasıdır. Unutulmamalıdır ki acil durumlarda ve araç durduğunda dörtlülerimizi yakarız. Sisli havalarda hareket halindeyken boş yere dörtlü yakmak olası kazalara ortam sağlamaktadır.
Eğer yol kenarında durmanız gerekiyorsa, dörtlülerinizi yakmalı aracınızın 100 m gerisine reflektör yerleştirmelisiniz.

Takip Mesafenizi Arttırın
Daha önceden araç takip mesafelerinin nasıl olması gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Fakat sisli havada durumlar biraz daha değişiyor. Normal takip mesafesi hızınızın yarısı iken, sisli havalarda bu kat hızınız kadar olmalıdır. Yani 100 km/s hızla gidiyorsanız, öndeki araçla takip mesafenizi 100 m olmalıdır. Çünkü havadaki sis bulutu yoğunlaşarak yolu ıslatacaktır ve araç durma mesafesi uzayacaktır.

Yol Kenarında Bulunan İşaretleri Takip Edin
Normal havalarda yol çizgilerini takip etmelisiniz. Fakat sisli havalarda bu durum biraz değişiyor. Eğer yol üzerinde silinmiş bir yol çizgisi varsa görüş mesafesi düştüğünden dolayı bu durum kaza yapmanıza neden olacaktır. Bu yüzden yol kenarındaki bulunan işaretleri takip ediniz.

Aracınızın Camını Açın
Dışardaki havaya aldırış etmeksizin aracınızın camınızı açmalısınız. Camınızı açmanızın size iki katkısı olacaktır. Bunlardan birtanesi sisle beraber oluşan iç camlardaki buğunun yok olması. Bir diğeri ise diğer araçlardan gelen sesli uyarılardan haberdar olmanızdır.

Kesinlikle Sollama Yapmayınız
Sisli havalarda görüş mesafeniz düşeceğinden dolayı kesinlikle sollama yapmamalısınız. Sollama yapmanız durumunda karşıdan gelen araçla burun buruna çarpışma olasılığınız çok yüksektir. Eğer sollama yapmak zorundaysanız, mutlaka far ve kornayla bunu belirtmelisiniz.

Fosforlu Giysiler Giyin
Bir hatırlatmamızda şehir içindeki yayalar için. Sisli havalarda araç yoğunluğunun çok olduğu yerlerde fosforlu giysiler giymeyi unutmayın. Fosforlu giysiler sürücüler tarafından fark edilmenizi sağlayacaktır.
Sisli havalarda araç kullanmak dikkat gerektiren bir iştir. Aldığınız her önleme rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşmanız durumunda AIG Sigorta yanınızda. Kasko değer listesi ile aracınızın güncel kasko sigorta değerini kolaylıkla öğrenebilir, Kasko Sigortası Teklifi alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!