Skip Navigation?

Sigortada Muafiyet

Yayınlandığı Tarih 02.07.2014

Sigortada Muafiyet

Yasalar gereğince her otomobil trafiğe çıktığı andan itibaren sigortalı olmak zorundadır. Bilindiği gibi trafikte yaşanan kazalar, yaralanmalar, can kayıpları ve maddi hasarların daha aza indirilmesi ve kişilerin yaptırdıkları sigortanın bu hasarın belli bir bölümünü karşılıyor olması büyük bir hizmet ve büyük bir avantajdır. Yasalar ile de zorunluluk altına alına sigortalar her araç için geçerli olup aksi takdirde cezalar uygulanabilir. Sigorta işlemleri içerisinde kullanılan birçok terim vardır. Bunlardan birisi ise muafiyet.

Peki, Muafiyet Nedir?
Muafiyet sigortacılık kavramları içerisinde sigortalının riskin bir bölümünü üstlenmesi anlamına gelir. Muafiyet genel olarak sigortacı ve sigortalı arasında anlaşılarak belirlenir. Bu belirlemeler sonrasında poliçe üzerine yazılarak resmi hal getirilir..

Her Araç Risk Noktası
Trafiğe adım atan her araç risk oluşturur. İster istemez herkesin hata yapabileceği düşünülerek sigorta gibi oldukça önemli bir imkân sunulmaktadır. Sürücüler bu konuda yasal düzenlemelere tabi olur. Bu yüzden ayrım olmadan her aracın riskli olduğu kaza yapabileceği düşüncesi ise bir sigortaya sahip olması yasalar ile garanti altına alınmış bir zorunluluktur.

Sigortada Muafiyet Nasıl Hesaplanır?
Muafiyet bedelinin hesaplanması sigorta bedeli üzerinden belli yüzdeler kullanılarak uygulanır. Örnek verilecek olunursa sigorta bedeli 2000 TL olan bir sigortalı muafiyeti 100 TL gibi bir rakam olan risk içerisinde ortaya çıkabilecek 600 TL’lik bir hasar durumunda sigortacıya düşen pay 500 TL olacaktır.

Aynı poliçe içerisinde muafiyet %40 gibi bir rakama ulaşmış olsaydı sigortalı böyle bir hasar oluşması durumunda 200 tl gibi bir rakam ödeyebilirdi. Bütün bu rakamlar ve oranlar poliçe üzerinde önceden belirlenir ve ortaya herhangi bir risk ya da hasar çıkması durumunda ayrıntılı olarak kullanılır.

Şirkete Etkisi
Muafiyetin olması şirketlerin riskini ciddi derecede sınırlar. Küçük hasarların oluşması daha sık olacağı için bunların yarattığı etkiyi şirketler hissetmezler. Aynı zamanda ortaya çıkan risk sigortalının kendisi ile bölüşüldüğü için kişi daha çok sakınacak ve risk oranı düşecektir. Her araç için mutlak suretle sigorta şarttır. Zorluklardan ve oluşabilecek olası risklerden daha kolay yolla kurtulmayı sağlar.

AIG Kasko Sigortası hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfasından daha fazla bilgi alabilir veya, kasko sigortası sayfamızdan kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için uygun kasko teklifi alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!