Skip Navigation?

Sigorta Poliçesi Nedir

Yayınlandığı Tarih 30.06.2014

Sigorta Poliçesi Nedir

Sigorta karşılıklı olarak imzalanan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin amacı sigorta yapan kişinin alacağı prim karşılığında kişiye ait olan, para ile ölçülebilir ve yasalarca korunabilir bir menfaatine karşılık olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuz durumda bu zararı karşılayacak olan sigortanın tazminat verdiği karşılıklı bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın ayrıntılarının belirlendiği sigorta poliçesi ise başlı başına belirtilen özel ve genel durumları içerir. Sigorta şirketine yapılacak olan önceki ödemeler toplamında ilerde oluşabilecek her türlü zarara karşı şirket tazminat ödemeye yükümlü hale gelir.

Poliçe Ne İşe Yarar?
Sigortanın içerisinde yer alan ve zorunluluk olan bu belgede sigorta yaptıran kişinin ve sigorta yapan kişinin sunduğu teminatlar yer alır. Zamana ve yere göre değişen teminatlar sonucunda poliçe oluşturulmaya başlanır. Sigorta poliçesi sigortanın içeriğinin yer aldığı bir belge olmakla beraber genel ve özel kuralları da içeriğinde bulundurur.

Genel Kurallar
Genel olarak tüm ülkede sigorta adına uygulanan ve harfi harfine aynı olan kurallar bütünüdür. Kişilerin poliçelerde imzaladıkları bu kurlar aynı zamanda yasalar ile de güvence altına alınmıştır.

Sözleşmenin Düzenlenmesi
Sigorta sözleşmesinin düzenlenmesi için gerekli olan belli başlı belgeler vardır. Bunların belirlenmesi sigorta yapan kişiye ve sigortalıya aittir. Sigorta bedeli, yer verilecek olan teminatlar, sigorta şartları ve prim üzerinde tarafların anlaşmaları şarttır.

Sigorta Türleri
Zamanla meydana gelen ihtiyaçlar doğrultusunda sigortalar çeşitlenmiş ve her geçen gün farklı sigortalar ortaya çıkmıştır. En çok uygulanan ve bilinen sigortalar kasko sigortası, konut sigortası, zorunlu trafik sigortası, deprem sigortası, sağlık sigortası,ferdi kaza sigortası, yaşam sigortası olarak sıralandırılabilir

Poliçeler Şart
Hangi türden sigorta yapılacak olunursa olunsun teminatların belirlenmesi ve özel durumların belirtilmesi açısında yapılacak olan poliçe zorunluluktur. Sigortanın bedeli, zamanı, sunacağı imkânlar ve genel kurallar dışında belirlenen kuralla bütününün iki taraf içinde anlaşılır bir biçimde belirlenmesi ile daha sağlık bir sigorta yapmak mümkün hale gelir. Zorunlu sigortaların yanı sıra gereklilik içeren sigortaları yaptırmak da her zaman için kazanç sağlar. Olası hasarlara ve zararlara karşı sigorta hayat kurtarır.
Yaklaşık 100 yıllık deneyimi ve ürün çeşitliliği ile sigortacılık alanında öncü kuruluşu AIG Sigorta’nın, Bireysel Sigorta Ürünleri sayfasından kasko, ev eşya, ferdi kaza, sağlık, seyahat sigortaları hakkında bilgi ve teklif alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!