Skip Navigation?

Poliçe Nedir? Ne İşe Yarar?

Yayınlandığı Tarih 03.07.2014

Poliçe Nedir? Ne İşe Yarar?

Poliçe Nedir? Ne İşe Yarar?
Poliçe terim anlamı ve ifadesi olarak havale ilişkisidir. Bu ilişki içerisinde 3 ayrı kişi yer alır. Bir nevi senet olarak da adlandırılan poliçe yapılacak olan her türlü hizmetin sigortası olarak görülebilir. Trafik sigortası ve benzeri şeyler içinde de kullanılan poliçe daha önceden belirlenmiş olan risk guruplarının toplandığı bir belgedir.

Poliçe Hakkında
Sigorta yaptırılırken mutlak suretle poliçe olmalıdır. Sigorta sözleşmesinin yazılı şekli olan poliçeler içerisinde bulunması gereken belli başlı belgeler ve zorunluluklar yer alır.

Bulunması Gerekenler
Poliçe içerisinde bulunması gereken farklı belgeler vardır. Yasal düzenek içerisinde bu belgelerin bulundurulması hem gerekli hem de zorunluluktur. Sigorta yapan ile sigortalının sunacağı değerli taşınmazların belgesi, sigortanın ne üzerine imzalanacağı ve sigorta için sunulan teminatlar mutlak suretle poliçe içerisinde yer almalıdır.

Verilen teminatların başlangıç ve bitiş tarihleri, sigortanın bedeli, prim tutarı, ödeme şartları ve tanzim tarihi de poliçe içerisinde yer alması gereken diğer önemli belgeler arasında yer alıyor.

İmza Süreci
Oluşturulan bu poliçe imzalanmadan önce özel şartlar var ise gerekli notlar alınarak sigortalanacak kişiye imzalatılır. Oluşturulan özel şartların da ayrı bir şekilde belirlenmesi zorunluluktur. Aksi takdirde bu şartlar ile alakalı olarak oluşabilecek problemler karşısında sigorta yapan şirket sorumlu değildir.

Genel Şartlar
Poliçe ve sigorta içerisinde yer alan genel şartlar bütün sigorta şirketlerinin kabul ettiği yasalar ile de güvence altına alınmış bütün ülkede uygulanan şartlardan oluşur. Tamamen her şeyi aynı olan bu şartları sigorta yaptıran kişiler mutlak suretle imzalar.

Teminat Halleri
Poliçe içerisinde özel durumlar ve teminat halleri için de ayrı başlıklar açılabilir. Kişinin teminat altına almak istediği durumlar olabilir. Özel olarak açılacak olan bu durumlar poliçe içerisinde mutlak suretle belirlenmelidir. Gerekli bilgiler, hasar durumları ve oluşabilecek her türlü risk durumlarında ortaya çıkacak olan koşullar belirlenir ve poliçe mutlak suretle sigortalıya verilir. Genel şartlar üzerinde esnemeler yapılacak olursa yaslara ve şartların çizdiği çerçeveler ekseninde özel durumlar poliçe içerisine yazılır ve poliçe tamamlanır.

Aklınıza takılan diğer sorular için “Merak Ettikleriniz” sayfamızı ziyaret edin. Veya AIG Bireysel Sigorta Ürünleri sayfasından kasko, ev eşya, ferdi kaza, sağlık, seyahat sigortaları hakkında bilgi ve teklif alın.

Hemen paylaşın!