Skip Navigation?

Polen Filtresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 20.06.2014

Polen Filtresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha önce sizinle klima bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşmıştık. Bugün ise klima sistemlerinin düzenleyicilerinden bir tanesi olan polen filtreleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Toz toplama sistemlerinden olan polen filtreleri, dışarıdan içeriye girmeye çalışan toz, polen, spor, toprak, sanayi dumanı gibi birçok kiri tutarak yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmasını önler. Soluduğunuz havayı yani sağlığınızı düşünüyorsanız, polen filtresi önemli bir etmen.

Polen filtreleri hakkında bilmeniz gerekenler:

Polen Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar ?
Her geçen gün artan hava kirliliği paralelinde oluşan kirli hava, konsantrasyon bozukluğu ve uykuya yol açmaktadır. Kirli havaya maruz kalanlar bir kenara, polen alerjisi gibi alerjik durumları olanlar daha kötü etkilenmektedir. İşte bu durumda polen filtresi devreye girerek, dışarıdan içeriye girmeye çalışan toz, polen, spor, toprak, sanayi dumanı vb. birçok kiri tutarak yolcuların alerjik hastalıklara yakalanmasını önler.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?
Polen filtresi yılda iki kez olmaz üzere yol şartlarına göre 10.000 ve 15.000 km’lerde değiştirilmelidir. Çok tozlu yollarda araç kullanımlarında ise daha önce değiştirilmelidir. Polen filtrelerinin değiştirilmemesi halinde, araç içindeki hava kalitesi oldukça fazla düşecektir. Camların erken buğulanmasından polen filtresinin değişme zamanı geldiğini de anlayabilirsiniz. Polen filtrenizi değiştirmemeniz hem sağlığınızı tehdit edecek hem de sistemin düzgün çalışmasına engel olarak fazla yakıt tüketimine yol açacaktır.

Polen Filtreleri Kaça Ayrılır?
Polen filtreleri “Düz Polen Filtresi” ve “Aktif Karbonlu Polen Filtresi” olarak ikiye ayrılır. Düz filtreler toz, polen ve bakterileri engellerken, aktif filtreler pis koku ve zararlı gazları engeller. Karbonlu filtrelerde havanın temizlenmesi, üst kısımdaki özel karbon kaplama sayesinde daha iyi yapılır.

Polen Filtresi Fiyatları & Değiştirme
Aracınız 2000 model veya daha üstüyse, polen filtresiyle donatılmıştır. Her markanın polen filtreleri aracın farklı kısımlarında yer almaktadır. Aracınızın markasının sitesinden veya yetkili servisten filtrenizin yerini öğrenebilir, fiyatı konusunda bilgi alabilirsiniz.
Oluşabilecek hastalıklara karşı polen filtrenizi değiştirmeyi unutmayın. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Sigorta yanınızda. Uygun kasko fiyatlarından yararlanmak kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Hemen paylaşın!