Skip Navigation?

Müzik Sürücüleri Nasıl Etkiler ?

Yayınlandığı Tarih 02.06.2014

Müzik Sürücüleri Nasıl Etkiler ?

Sevdiğiniz Müzikler Dikkatinizi Daha Çok Dağıtır
Ben-Gurion Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, sürücüler sevdikleri müziği dinlerken daha çok hata yapıyor. 85 acemi sürücüyle, yaklaşık 40 dakika süren ve altı aşamadan oluşan bir parkurda çalışma gerçekleştiren araştırmacılar çalışmanın ilk iki parkurunda sürücülerin tercih ettiği müziği, sonrasındaki iki parkurda cazz, soft rock gibi dinleyeni rahatlatacak tarzda müzikleri çalmış; son iki parkur ise müziksiz geçilmiş.
Sürücülerin yüzde 98’i tercih ettiği müziği dinlerken hız yapmak, arabayı tek elle kullanmak gibi ciddi hatalar yapmış. Bu oran müziksiz parkurda yüzde 92’ye düşmüş. Araştırmacılar, sevdiği müziği dinleyen sürücülerin yola daha az dikkat ettiğini ve bu sonucun ortaya çıktığını belirtiyor.

Müzik Aslında Konsantrasyonu Artırır
Hollanda’da yapılan bir başka araştırmada ise müzik dinlemenin sürüş yeteneği üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmış. Araştırmaya katılan ve yaşları 19 ila 25 arasında değişen katılımcılardan hoşlarına giden tarzda müzik listeleri yapmaları istenmiş. Daha sonra ise denekler 30 dakikalık monoton trafik yolculuklarında listelerinde yer alan bu parçaları dinlemiş. Bu süre zarfında herhangi bir sorunla karşılaşılmamış. Hatta müziğin sürücüleri daha enerjik yaptığı gözlenmiş. Fakat çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar daha stresli şartlar altında müziğin daha farklı bir etki yapacağının da göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

Dikkat Dağınıklığının Bir Sebebi de Şarkı Aramak
Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ise araç kullanırken şarkı aramanın sürüş performansını düşürdüğünü gösteriyor. Çalışmalara göre, aracının müzikçalarında yüzlerce şarkı kayıtlı olan sürücüler, şarkı aramaktan dikkatlerini tam anlamıyla yola veremiyor. Bu dikkat dağınıklığının önüne geçebilmek için daha kısa çalma listelerinin tercih edilebileceğini hatırlatmakta fayda var.
Yapılan tüm çalışmalar farklı veriler ve farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu nedenle, sürücüler kendilerini ne şekilde güvende hissederse o şekilde hareket etmeli gibi bir sonuca ulaşmak mümkün. Trafikte aldığınız her tür önleme rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinde uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir şey sizden ve ailenizden daha değerli değil!

Hemen paylaşın!