Skip Navigation?

Kopan Vantilatör Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

Yayınlandığı Tarih 22.07.2014

Kopan Vantilatör Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

Aracın en önemli bölgelerinden olan motor içerisinde çok farklı parçalar bulunuyor. Aracın hareketini sağlayan motorun eksiksiz ve sorunsuz parçalar ile çalışması ve performans üretmesi oldukça önemli. Bu durumda aracın her parçasının özenli bir biçimde takip edilmesi ve gerektiğinde değiştirilmesi lazım gelir.

Vantilatör Kayışı Ne İşe Yarar?
Vantilatör kayışı kompresör, su pompası ve alternatör gibi sistemlerin çalışmasını sağlar. Bunu yaparken enerjisini krank milikasnağından elde eder ve bu sistemlere sunar.

Nasıl Sorun Çıkarabilir?
Bu kayış size ne tür problemler yaratabilir? Kayış düzgün çalışmadığı durumlarda ikaz lambalarında göreceğiniz ilk ışık hararetin ışığıdır. Hararet ışığının yanması ile birlikte aracı hemen durdurmalı ve soğumaya bırakmalısınız. Kayış kopmuş ya da yırtılmış olabilir. Fonksiyonlarını yerine getiremeyen kayış enerji veremediği için motorun diğer organlarını da durdurur.

Esneklik Önemli
Kayışı esnek bir biçimde olması ereklidir. Ne tam olarak gergin neden tam olarak esnek olmadan orta seviyede bir esnekli sağlamalıdır. Gevşek olduğu durumlarda enerjiyi doğru iletemez ve boşa çalışır. Buna paralel olarak hararet artar. Çok sıkı olduğu durumda ise çabuk eskir ve yıpranmalara yol açar. En doğrusu her zaman için doğru esneklik payının bırakılmasıdır.

Nasıl Değişir
Bu kayışı değiştirmek oldukça basittir. Yola çıkarken her zaman için yanınızda bulunduracağınız aracınızın markasına uygun olan kayışı sadece bir tornavida yardımı ile söküp yerine yeniden yeni kayışı takabilirsiniz.

Zamanında Önlem Alın
Bu konuda yapılabilecek en güzel şey önceden önlem almaktır. Önceden alınacak önlemler sonucunda kayışı 10 bin kilometrede bir değiştirecek ve bu tür problemler ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Yolda kalma riskini ortadan kaldırmak için yıpranma ve çatlamalarda kayışı doğru biçimde değiştirerek her türlü riski egale edebilirsiniz. Bütün bunların tamamı sizin elinizde. Zamanında alacağınız önlemler hayatınızı ve aracınızı kurtarır.V kayışı ve daha birçok parça için aynı durum söz konusudur. Özellikle uzun yol öncesinde aracınızı mutlaka kontrol altında tutun. Bakımını yaptırın ve asla yarı yolda kalmayın. Unutmayın en iyi tamir bakımdır.
Vantilatör kayışınız için zamanında önleminizi almayı unutmayın. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Kasko Sigortası sayfasından uygun kasko teklifi alabilir, araç kasko fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Hemen paylaşın!