Skip Navigation?

Kış Lastiklerini Ne Zaman Takmalıyım

Yayınlandığı Tarih 02.07.2014

Kış Lastiklerini Ne Zaman Takmalıyım

Güvenli bir sürüşün öncelikli şartı mevsime uygun lastikleri kullanmaktır. Pek çok sürücünün ihmal ettiği kış lastiği kullanımı aslında hayati bir önem taşır. Çünkü bu lastikler yola tutunma düzeyinde belirleyici tek unsurdur. Kış mevsiminde yazın hava şartları düşünülerek tasarlanmış olan lastiklerin kullanılması trafik kazalarına davetiye çıkarılması anlamına gelir.

Lastiklerinizi Hava Sıcaklığına Göre Değiştirmelisiniz
Hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğünde yaz lastikleri sertleşir. Bu durum lastiklerin yola tutunmasını güçleştirir ve bu durumdaki araçlar sürüş esnasında kaymaya başlar. Bu nedenle “Kış lastikleri ne zaman değiştirilmeli?” sorusunun yanıtı da “Havanın +7 derecenin altına düşmesi” olacaktır.

Lastiklerinizi Değiştirmek İçin Kar Yağmasını Beklemeyin
Kış lastiklerinin imalatında kullanılan malzemeler farklıdır. Özel bir sırt karışımı ile hazırlanırlar ve omuz blokları daha dişli bir yapıya sahiptir. Ayrıca desen yapıları da yaz lastiklerinden çok daha farklıdır. Bu özel yapıları +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında asfaltta, karda ve buzlu yolda aracın yola tutunmasını sağlar. Bu nedenle “Kış lastikleri ne zaman takılır?” sorusunun yanıtı asla “kar yağınca” olmamalıdır.

Kış Lastikleri Ne Zaman Çıkarılmalıdır?
Tüm sürücüler için geçerli olan “Kış lastikleri ne zaman takılacak?” sorusunun yanıtını artık biliyorsunuz. Peki, kış lastiklerinizi ne zaman çıkarmalısınız? Bunun için de rotanızı yine hava sıcaklığına çevirmelisiniz. Genellikle sonbaharın sonuna doğru takılması gereken kış lastikleri ilkbaharın başında çıkarılmalıdır. Yani kış boyunca seçiminiz her daim kış lastikleri olmalıdır.

Islak Zeminde Güvenli Sürüş İçin Kış Lastiği
Türkiye’nin pek çok bölgesinde ilkbahar aylarında şiddetli ve uzun süreli yağışlar olmaktadır. Bu durumda kış lastiklerini çıkarmak için acele etmemenizi öneririz. Çünkü ıslak zeminde güvenli bir sürüşü size ancak kış lastikleri sağlar. Bu nedenle de ilkbahar boyunca kış lastikleri kullanmaya devam etmeniz daha güvenli olacaktır.

Kış Lastiklerini Yazın Kullanmayın
Kış lastiklerini yaz aylarında kullanıyor olmanız güvenli sürüşünüzü olumsuz yönde etkilemez. Ancak kış lastikleri yaz aylarında çok kolay yıpranır ve ömrü kısalır. Bu nedenle lastik değişimini yaz başında yapmanızı öneririz.

Güvenliğiniz için kış lastiklerinizi uygun zamanda takmalısınız! Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Sigorta’nın uygun kasko teklifleriyle yanınızda olduğunu unutmayın!

Hemen paylaşın!