Skip Navigation?

Kaza Tespit Tutanağı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 11.03.2014

Kaza Tespit Tutanağı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maddi hasarlı kazalarda sürücülerin karşılıklı tutanak tutarak olayı yetkili mercilere bildirmeleri zorunluluğunu içeren kanun 1 Nisan 2008’den beri uygulanıyor. Tutanaklar, polis, jandarma gibi yetkililer tarafından doldurulmadığı için bazen çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için tutanakların nasıl doldurulacağı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.
Temel Bilgileri Doğru Girin

  • Kazanın gerçekleştiği tarih ve saat
  • Kazanın gerçekleştiği yer gibi temel bilgilerin açık, net ve okunaklı doldurulması çok önemlidir.
  • Kazanın krokisi çizilirken sürücülerin anlattıklarıyla çelişmemesi gerekir. Krokinin yanı sıra fotoğraf çekilmesi de açıklayıcı olacaktır. Fotoğraf çekilmesi yasal zorunluluk değildir.Sadece kusur oranının doğru belirlenmesine yardımcı olur.

Kusur Oranı Uzmanlar Tarafından Belirlenir
Tutanak doldururken kusur oranı için karşı tarafla tartışmaya girmek gereksiz gerginliklere sebep olmak dışında hiçbir işe yaramaz. Çünkü kusur oranı tutanakları inceleyen uzmanlar tarafından belirlenir. Bu nedenle tutanağa kusur oranı yazmamak gerekir.

Tutanaklar Dolduruldu Peki Şimdi Ne Olacak ?
Tutanaklar hazırlandıktan sonra ilk olarak sigorta şirketleri ile iletişime geçilir. Sigorta şirketleri de belgeleri bir gün içerisinde Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'ne (TRAMER) ulaştırır. TRAMER' de üç gün içinde bu belgeler doğrultusunda kusur oranlarını belirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta belgelerin, sigorta şirketi tarafından zamanında Tramer'e gönderilmesidir. Aksi halde belgeleri gönderen tarafın belirlediği oranları kabul etmiş sayılır.

İkiden Fazla Araç Kaza Yapmışsa
İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla tutanak tutulur. Böyle bir durumda tutanakların kazaya karışan sürücülerin hepsi tarafından imzalanması gerekir. Kazaya karışan sürücülerin hepsi tarafından imzalanmamış tutanaklar işleme alınmaz.

Polis Çağrılması Gerekenler Kazalar
Tarafların anlaşamaması halinde tutanak tutulmayıp polis çağrılması da mümkündür. Bu durum dışında polisin çağrılması gereken durumlar şunlardır:

  • Sürücünün yaşı küçükse,
  • Sürücü alkollü ise ya da akıl sağlığı ile ilgili şüphe varsa,
  • Ehliyetsiz ya da yetersiz belgeyle araç kullanıyorsa,
  • Kamu malına zarar verilen bir durum meydana geldiyse,
  • Üçüncü kişilere ait mallara zarar geldiyse,
  • Kazaya kamu kurumlarına ait araç karıştıysa.

Kaza sonrası tüm işlemlerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi için doğru sigorta şirketini seçmek son derece önemlidir. Kasko ile ilgili detaylı bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için AIG Sigorta'yı arayabilirsiniz.

Hemen paylaşın!