Skip Navigation?

Hızın Sürücülerin Görme Yeteneğine Etkisi

Yayınlandığı Tarih 20.05.2014

Hızın Sürücülerin Görme Yeteneğine Etkisi

Araç kullanımlarında normal hızlarda, araç dışında gerçekleşen renk ve ışık değişimlerinin hepsini görebiliriz. Aşırı hızda araba kullanımlarınızda ise dış dünyayı algılamamız zayıflar. Bu zayıflık, algılama için gerekli zamanı da yok eder. Normal şartlarda görüş açımız yatay boylamda 190º-200º’ arası iken, bu açı 30º’ye kadar düşmektedir. Hızlı araç kullanımlarınızda iki tür olay meydana gelir.

Tünel Görüşü
Hızlı araç kullanımlarında, görüş daralır ve sürücü yolu görüp izleyemez. Hız arttıkça, sürücü bakışlarını uzağa odaklar. Uzağa odaklandığı için, yol kenarlarında ki olayların hiçbirini algılayamaz. Bunun yanı sıra karayolu üzerinde hareket eden araçları, yayaları ve hayvanları fark edemez. Aşırı hızdan meydana gelen tünel görüşü, düz yolda sürücülere şans tanısa da, en tehlikeli olduğu yerler kavşak yaklaşımları ve yaya hareketliliğinin olduğu yerlerdir.

Sürat Körlüğü
Sürat körlüğü, artan hızla beraber sürücünün çevresini algılayamamasıdır. Bu olaya maruz kalan sürücüler, araç hızlarını 20-30 km/saat daha az algılarlar. Aşırı hızın yanı sıra, araçlardaki ses izolasyonu bu tehlikeyi tetiklemektedir.
Sizler içi hızın sürücülerin görme yeteneğine etkisini hız ve açı olarak aşağıdaki grafikte paylaşıyoruz.

Aldığınız her önleme rağmen trafikte beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz durumlar için kasko, güven demektir.Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinden uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir şey sizden ve ailenizden daha değerli değil!

Hemen paylaşın!