Skip Navigation?

Hava Yastıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 02.06.2014

Hava Yastıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hava Yastıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yardımcı koruma sistemlerinden olan hava yastıkları kaza anında saniyenin 1/10’undan kısa sürede açılarak ölümcül yaralanmaların önüne geçer. Hava yastıkları ile ilgili çalışmalar 1950’lerde başladı. Ancak bu ilk çalışmaların sonucu bugünkü hava yastıklarından oldukça uzaktı. Sistemin, sürücünün düğmeye basması ile harekete geçmesi bunun en iyi göstergesi olacaktır. Günümüzde kullanılan tipte hava yastıkları ilk kez 1980 yılında Mercedes-Benz tarafından kullanıldı. 1987 yılında ise Porsche yolcu hava yastığını da içeren modelleri çıkardı. Sonraki yıllarda ise hava yastıkları yaygınlaştı ve standart bir donanım halini aldı.

Hava yastıkları hayat kurtarıcı, fakat bazı kurallara uyulmadığı takdirde hayati tehlike yaratabilecek bir donanım. Özellikle küçük çocukların ön koltuğa oturtulması büyük tehlikelere neden olabiliyor. Hava yastığının hızlı açılması ile çocuklar koltuk ile hava yastığı arasına sıkışabiliyor. Bir diğer tehlikeli durum da çocuk koltuğunun ön koltuğa konulması ile ortaya çıkıyor. Çocukların güvenliği için arka koltukta ve gerekli güvenlik önlemleri alınmış şekilde seyahat etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Daha önce de belirttiğimiz gibi hava yastıkları yardımcı koruma sistemidir ve emniyet kemerinin takılı olduğu durumlarda tam koruma sağlar. Güvenli seyahat için emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyin.

Aracınızda güvenli seyahati sağlamak için her türlü donanıma rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinde uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok!

Hemen paylaşın!