Skip Navigation?

Freni Patlayan Araç Nasıl Durdurulur ?

Yayınlandığı Tarih 09.07.2014

Freni Patlayan Araç Nasıl Durdurulur ?

Arabalar trafiğe çıktığı andan itibaren hiçbir sorun çıkarmasa dahi risk gurubu içerisinde yer alır. Trafiğin kalabalık olduğu yerler olduğu gibi seyrek bölgelerde elbette var. Trafik içerisinde en çok karşılaşılan problemler arasında kazalar ilk sırada yer alıyor. Kazaların büyük çoğunluğu dikkatsizlikler üzerine yaşansa da araçtan kaynaklanan sorunlar da kazaya neden olabiliyor. Karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi ise fren sistemi.

Fren Patlar Mı?
Fren sistemi kendi içerisinde özel bir yapıya sahiptir. Bu yapının zarar görmesi ya da eskimesi durumda fren boşalabilir. Patlama olarak söylenen bu durumda frenler tutmaz ve durmak için alternatif yollar aranır.

Öncelikler
Öncelikli olarak araçların bakımı sıklıkla yapılmalıdır. Fren boşalması gibi durumların yaşanmaması için bu oldukça önemlidir. Ancak yolda yapılan kazalar, dikkatsizlikler ya da aracın eksikleri frenin boşalmasına ve tutmamasına neden olabilir.

Ne Yapılmalı?
Fren ile alakalı olarak ortaya çıkan sorunlar genel olarak seyir halinde gerçekleşir. Özellikle araç hızla gidiyorsa frensiz kalmak büyük bir sorun teşkil eder. Bu gibi durumlarda aracı kullanan kişinin öncelikli olarak sakin davranması gereklidir. Eğer sakin davranış sergilenmez ise ölümlere kadar varabilen olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yapılacak İlk Müdahale
Araca fren tutmaması haline yapılacak olan ilk müdahale vitesi küçültmek olmalıdır. Şanzıman sistemi ve vites kutusu ani düşürmelerde dişli saracağı için biraz sıkıntı çıkabilir. Ancak bunların bozulması durmak için feda edilebilecek şeylerdir.
Eğer imkân varsa araç stop edilmeli ve mümkün olduğu kadar vites küçüğe çekilmelidir. Yolun durumuna göre yavaşlatılmalı son çare olarak araç yatay ya da boş bir bölgeye sürülüp yatırılmalıdır. Can kaybının olmaması için bu durum çok önemlidir.

Doğru Hareketler
Sakin bir davranış ve doğru bir hareket sonucunda fren patlarsa ne yapmalıyız hakkında öğrenilen bütün bilgiler doğru bir biçimde uygulanmalıdır. Ancak bunu yapacak kadar zaman yoksa araç yatırılmalı ya da en kısa sürede vites küçültülmelidir. Her şeyden önce önlem alınmalı ve bakım ve onarım zamanında yapılmalı. Aksi taktirde dönüşü olmayan sonuçlar ile karşılaşılabilir.
Fren patlaması durumunda yukarıdaki uyarılara uymaya dikkat ediniz. Kontrolünüz dışında gerçekleşen her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Araç kasko değeri sorgulama sayfası için tıklayınız.

Hemen paylaşın!