Skip Navigation?

Fren Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 01.06.2014

Fren Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fren sistemleri, güvenli seyahat için araçlarda hayati önem taşır. Tam verimle çalışmayan bir fren sistemine sahip araç, gerektiği anda yavaşlama ya da durma ile ilgili sorun yaşayabilir. Trafikte sürücünün zamanında tepki vermesi ve aracında bu tepkiyi en kısa sürede karşılaması, kazaların önüne geçmede son derece faydalıdır. Fren pedalına basıldığı anda başlayan bir süreç olan fren sistemi birçok parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu sistemi kısaca özetlemek gerekirse, taşıttaki kinetik enerjiyi sürtünme yoluyla ısı enerjisine çevirerek taşıtın durmasını veya yavaşlamasını sağlar. Fren pedalına basıldığında, aracı harekete geçiren gücün 10 katı kadar durdurma kuvveti uygulanır. Merkez pompası, fren boruları, fren balataları, kampanalar ve disklerden oluşan fren sisteminin 10 bin kilometrede bir kontrol edilmesi gerekir.

Fren Neden Patlar?
Fren sisteminin en önemli parçası hidroliktir. Özellikle sıcak iklimlerin hâkim olduğu bölgelerde hidrolik yağı eskimişse ve fren sıkça kullanılıyorsa frenlerin boşalma riski daha yüksektir. Fren boşaldığında bir daha tutmaz. Bu nedenle fren hidroliği düzenli olarak kontrol edilmeli ve bir buçuk yılda bir değiştirilmelidir. Hidrolikyağının yanı sıra fren hortumlarında aşınma, delinme gibi hasarların olup olmadığının da takip edilmesi gerekir.

Kaliteli Lastik Tercih Edilmeli
Aracın lastikleri kaliteli değilse, fren sistemi ile ilgili kontroller yapılsa dahi fren yapmak zor olabilir. Dişleri sağlam ve kaliteli lastikler yolu daha iyi kavrar ve fren yapmayı kolaylaştırır. Sağlam lastikler ve sağlam fren sistemi birlikte kullanıldığında sonuç kesinlikle güvenli ve keyifli bir sürüş olacaktır.

Fren Balataları Kontrol Edilmeli
Fren balatalarının standart bir kullanım süresi olmamakla birlikte 25 bin kilometrede bir kontrol edilmeleri gerekir. Ayrıca uzmanların, araçların en hayati parçalarından biri olan balatalar seçilirken ucuza kaçılmaması, tanınmış ve kaliteli markaların tercih edilmesini gerektiği yönündeki uyarısını hatırlatmanın da faydalı olacağını düşünüyoruz.
Aldığınız her türlü önleme rağmen trafikte beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinde uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok!

 

 

Hemen paylaşın!