Skip Navigation?

En Sık Karşılaşılan LPG Sorunları

Yayınlandığı Tarih 18.12.2014

En Sık Karşılaşılan LPG Sorunları

Ülkemizde piyasaya sürülen akaryakıt fiyatlarının yüksek seviyelerde olması, insanları daha ekonomik olan LPG tanklarına yönlendiriyor. Daha düşük fiyatlardan satışa sunulan ve halk arasında “gaz” olarak nitelendirilen bu akaryakıtın kullanılabilmesi için aracın belli başlı değişimler geçirmesi gerekli. Aynı zamanda bu değişimlerin ardından ortaya çıkan LPG sorunları aracı bazen yıpratabiliyor.

Farklı Bir Akaryakıt 
Farklı bir yakıt türü olan LPG, genellikle ekonomik olması dolayısı ile tercih ediliyor. Farklı bir yakıt tankının araca monte edilmesi ve işlemcinin yerleştirilmesi ile devreye giren bu sistem, araç üzerinde belli başlı olumsuz durumları da beraberinde getiriyor. Bunlar içerisinde ilk sırada yer alan rölanti düşüşü aracı özellikle park hâlinde iken stop ettirebiliyor.

Düşük Rölanti
Aracın park hâlinde iken, kırmızı ışıklarda duruş yaparken motorun çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli akaryakıta ihtiyacı var. Araç bunu gaza basıyormuş gibi belli bir süre kendisi yapar. Bu işlemin yeterli seviyesine ise rölanti denir. Bu konuda genellikle yetersiz kalan LPG, aracın rölantisini düşürür ve bu da sık sık durmalara neden olur.

Katkılı Oto Gaz
Piyasa içerisinde yer alan ve kullanılan katkılı oto gaz, aracın belli başlı akaryakıt geçişlerini tıkar. Bu tıkanma sonucunda motora daha geç ulaşan yakıt, aracın performansını ciddi derecede etkiler. Doğru kullanım için katkılı olan oto gazlar asla kullanılmamalıdır.

En Sık Karşılaşılan Sorunlar
Bu alanda en sık karşılaşılan sorunlar içerisinde rölanti ve performans düşüşü var. Özellikle aracın sürüş esnasında hantallaşan performansı, en sık konuşulan ve ortaya çıkan problemlerden. Bu yüzden doğru akaryakıt kullanılması ve tercih edilecek olan LPG markasının da doğru olması azami derecede öneme sahip..

Kontrolleri Sıklaştırın
Genellikle kaçakların da yer aldığı LPG sistemi için sürekli olarak kontrol sağlanması gerekli. Aksi takdirde telafisi oldukça zor olan sonuçlar ortaya çıkabilir. Aracınız içerisinde LPG kullanmayı tercih ediyorsanız, belli periyotlar dâhilinde aracınızı kontrol ettirin. Performans düşüşü, rölanti eksikliği ve daha fazla problemin önüne geçebilmek için yapılacak olan farklı kontroller sorunların ortadan kalması için yeterli olacaktır.

Aldığınız önlemlere rağmen, meydana gelecek her bir durum için Kasko Sigortası güven demektir. Bu konuda uygun kasko teklifleri ve detayları için AIG Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. AIG Sigorta olarak keyifli sürüşler dileriz! kaza ve arıza dışında servise götürdükten sonra servis tarafından sizlere periyodik bakım tablosu verilecektir. Bu tablo, sizin bir daha servise ne zaman gitmeniz gerektiği ve hangi bakımları yaptırmanız gerektiği hakkında bilgi vermektedir.

Hemen paylaşın!