Skip Navigation?

En Çok Meydana Gelen Kazalar ve Alınabilecek Önlemler

Yayınlandığı Tarih 13.06.2014

En Çok Meydana Gelen Kazalar ve Alınabilecek Önlemler

Trafikte kazalar her an meydana gelebilir. Meydana gelebilecek olası kazaları anlamak ve bunlara karşı stratejiler geliştirerek bu kazalardan korunmak mümkün. Trafikte en çok meydana gelen kazalar ve alınabilecek önlemleri sizin için derledik.

Arkadan Çarpmaya Bağlı Kazalar
Trafikte seyir halinde ya da duran araçlara arkadan çarpılmasına bağlı kazalar tüm kaza nedenleri sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu tarz kazaların sebebi sürücünün dikkatini yola vermemesi ve takip mesafesinin korunmamasıdır. Telefonla konuşurken ya da radyo ile ilgilenirken dikkatlerini yola yeteri kadar vermemeleri sonucu bu kazalar meydana gelir.

Bu tarz kazalara neden olmamak için her zaman tüm dikkati yola ve trafiğe vererek seyahat etmek hem kendi güvenliğimiz hem de diğer araçların güvenliği için önemlidir. Sürüş esnasında dikkatli ve çevredeki araçların farkında olmak olası çarpışmalardan korunmayı da sağlayabilir. Örneğin kırmızı ışıkta duruyorsunuz ve arkadan gelen aracın size çarpacağı az çok belli. Diğer araçları ya da yayaları tehlikeye atmayacağınız bir şekilde şartlar uygunsa kendinizi korumanız mümkün olabilir.

Park Esnasında Meydana Gelen Kazalar
Park etme sırasında kazalar, çizik gibi hasarlar her zaman meydana gelebilir. Sürücü olarak, park edeceğiniz çevreyi iyi analiz etmek ve kullandığınız aracın boyutlarını iyi bilmek bu kazalardan korunmanıza yardımcı olur.Aracı park ederken diğer araçlarla arada mesafe bırakmak her zaman faydalıdır. Araç kapılarının birbirlerine çarpmaları sonucu araçlarda çizik gibi hasarlar meydana gelebilir. Unutmayın, sizin park ederken zorlandığınız durumda diğer araçlarda zorlanacaktır. İki tarafı da düşünerek park etmek daha faydalı olacaktır

Hydroplaning (Aquaplaning)
Türkçe’ye kızaklama diye çevrilse de bu kullanımı çok tercih edilmeyen hydroplanning, suyun lastiklerle yüzey arasına girmesine bağlı olarak lastiğin yer ile temasının kaybıdır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde frene basmak yapılacak en büyük hata olur. Frene basmadan gaz pedalından ayak çekilerek hızı düşürmek, direksiyonu ani şekilde kırmamaya özen göstererek bu durumdan en az hasarla kurtulunabilir.

Özellikle yağmurlu havalarda daha dikkatli ve hydroplanning durumunun farkında olarak aracı kullanmak, derinliği tahmin edilemeyen su birikintilerine girmeyerek güvenli bir sürüş sağlamak mümkün olur..

Yandan Çarpmaya Bağlı Kazalar
Bu tarz kazalar genelde sürücünün aracını durdurmayı başaramamasıyla yol hakkına sahip olan araca çarpmasıyla meydana gelir. Yandan çarpmayla oluşan kazalar, araçların yan taraflarının daha az korunaklı olmasından dolayı diğer kazalara göre daha tehlikelidir.

Bu tarz kazalardan korunmak için sadece kurallara uymanız yetmez. Trafiği dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve diğer araçları da gözlemlemeniz gerekmektedir. Yandan çarpmayla meydana gelen kazalarda yaralanmalardan korunmak için baş koruyan hava yastıkları olan araçlar tercih edilebilir.

Trafikte meydana gelebilecek bu durumların farkında olmak siz ve aileniz için hayat kurtarıcı olabilir. Aldığınız tüm önlemlere rağmen karşılaşabileceğiniz her türlü olumsuz durum için kasko, güven demektir.
Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinde uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok!

Olası kazalar için: “Kaza Tespit Tutanağı Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen paylaşın!