Skip Navigation?

Egzozdan Duman ve Su Atımının Sebebi Nedir ?

Yayınlandığı Tarih 05.11.2014

Egzozdan Duman ve Su Atımının Sebebi Nedir ?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile araçlarda egzozdan çıkan ve sağlığa zararlı olan dumanların yüksek oranda önüne geçilmiştir. Ancak araç sahipleri, araçlarında bazı durumlarda egzozdan duman çıkması veya su atması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Araç sahiplerinin egzozun duman veya su atması durumu ile karşı karşıya kalmaları son zamanlarda çok sık hale geldi. Arabaların egzozlarından atılan buhar veya damlayan su genel olarak LPG’ li araçlarda görülme oranı daha fazladır. Egzoz gazları yoğun oranda oluşması araçta bir sorun olduğunun göstergesi olduğu gibi çevre ve insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır.

Egzozdan Neden Farklı Renklerde Duman Çıkar?
Aracın motoru içerisinde yanma esnasında normal olarak yakıtın yanması sonucunda egzoz sistemini takip eden gazlar, egzozun son kısmından çıkış gerçekleştirir. Motorun yanması esnasında motora yakıtın dışında su veya yağ gibi maddelerin karışması ve bunlarında yanmada etkide bulunması aracın egzozunda farklı renklerde dumanların çıkmasına yol açar.

Egzozun Alev Atması Neden Olur?
Egzoz neden alev atar sorusuna gelinirse motor yakıtının çok iyi bir biçimde dışarıya hiç yanmamış yakıt vermesi durumunda ortaya çıkar. Hatta aracın gaz ayağına basılması durumunda daha da fazla oranda egzozdan dışarıya alev çıkar.

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması
Araçların egzozundan beyaz duman çıkması durumuyla son zamanlarda çok daha sık karşılaşılıyor. Egzoz neden beyaz duman atar sorusu için en genel neden olarak silindir kapak contasında yanma gerçekleşmiştir. Silindir kapak contasının yanık olduğu anlamak için aracın sürekli su eksiltiyor olması gerekir.

Egzozdan Su Damlaması
Silindir kapak contasındaki herhangi bir yanma vb. arıza durumunda da egzozdan su atışı gerçekleşir. Egzoz neden su atar sorusu için bir diğer yanıt ise yağ kapağının altında aşırı köpürme oluştuysa silindir contası bitmiş olabilir.

Egzozdan Mavi Dumanın Çıkışı Neden Olur?
Egzozdan çıkan mavi renklerde bir duman çıkışı oluştuğunda motorda aşınmalar sonucu meydana gelebilen ya da bir takım yağ sızması sonucunda bir takım gazların yanmaya karışmasının göstergesidir. Egzoz neden mavi duman atar sorusu bu yanıtlarla karşı karşıya olunması halinde aracın biraz çalıştırıp, kullanarak ısıtılmasından sonra yeniden kontrol yapılmalıdır.

Aracın egzozundan farklı renklerde duman veya su akışı yaşanıyorsa aracın egzoz muayenesi için yetkili servise başvurulması, oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesini sağlar. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek he durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Uygun kasko fiyatlarıyla teklif almak için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Hemen paylaşın!