Skip Navigation?

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yayınlandığı Tarih 22.09.2014

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracın oldukça önemli parçalarından biri olan egzoz oldukça farklı işlevleri yerine getirir. İçindeki susturucular yardımıyla motorun fazla ses çıkarmasını engelleyen egzoz, bunun yanı sıra motorun bazı bölümlerinden gelen zehirli gazları kimyasal bazı yöntemler ile hapseder ve doğaya salınımını engeller. Bu yüzden aracın sağlıklı bir şekilde çalışması açısından yapılacak olan egzoz bakımı azami derecede önem taşır.

Egzozun Araca Faydası Var Mı?
Aracın boşaltım sistemi olarak adlandırabileceğimiz egzoz doğru bir şekilde salınım yaptığı zaman diğer parçaların da doğru şekilde çalışmasını sağlar. Tıkalı olmayan, delinmemiş sağlıklı bir egzoz sitemi motorun doğru ses ile çalışmasına, atık gazların motordan uzaklaşmasına ve motorun çevreyi rahatsız etmemesi açısından oldukça önemlidir.

Doğru Egzoz Seçimi?
Doğru egzoz seçimi uzun vadede yakıt tasarrufu sağlar; araç daha temiz ve düzenli çalışır. Bu konuda yapılacak doğru tercih, aracın çekişinin ve motor hacminin ortaya çıkmasını, güçlenmesi sağlayacaktır.

Egzozu Ne Kirletir?
Dışarıdan gelen birçok farklı fiziksel faktör egzozun kirlenmesine neden olur. Aynı zamanda aracın eskimesi nedeniyle motorun içinden çıkan gazların zamanla daha çok tutulması da egzozu kirletecektir. Egzozun işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için mutlaka temizlenmesi gerekir.

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğru egzoz bakımı nasıl yapılır?” sorusuna verilecek en doğru yanıt, araç bakımı sırasında olacaktır. Çünkü o sırada egzoz bakımı da yapılacaktır. Özellikle tutucu ve susturucu noktalar dikkatle incelenmeli ve bakımları yapılmalıdır.

Egzoz Temizliğinin Olmazsa Olmazları Nelerdir?
Araç sahibinin bireysel olarak egzoz temizliği için yapması gereken tek şey aracın periyodik bakımlarını eksiksiz ve düzenli olarak yaptırmasıdır. Bu bakımlar sırasında aracın egzozu incelenir, herhangi bir delik olup olmadığı kontrol edilir ve gazların yaratabileceği tıkanıklıklar temizlenir. Aynı zamanda susturucu olan bölgeye, motorun daha verimli çalışması için bakım yapılır, temizlenir ve incelenir. Bakım ve temizlik sonucunda, doğaya az salınım yapan ve motoru sessiz çalışan bir araç ortaya çıkarılmaya çalışılır.

Egzoz bakımı hakkında önerilerimizi dikkate almayı ve kontrolünüz dışında yaşanacak her durumda AIG Kasko Sigortası’nın yanınızda olduğunu unutmayın. Ucuz kasko fiyatlarımızı görmek için “teklif al” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen paylaşın!