Skip Navigation?

Dizel Motor Bakımının Püf Noktaları

Yayınlandığı Tarih 31.12.2014

Dizel Motor Bakımının Püf Noktaları

Tüm araçlar piyasaya iki tür yakıt sistemi dâhilinde sunulur. Dizel ve benzinli olarak sunulan bu araçlar kişinin kullanım alanında ve amacına göre tercih edilir. Bu ikiliden daha fazla tercih edilen dizel motora sahip araçların bakımlarının zamanında ve tam yapılması gerekir. Zamanında yapılan motor bakımı bir yandan rahat sürüş sağlarken, diğer yandan da aracın performansını artıracaktır.

Kaliteli Bakım, Güvenilir Yakıt
Yakıtın motor içerisinde patlaması sistemi ile benzinli araçlardan biraz daha farklı çalışan dizel motorlar ısınmaya bağlı olarak faaliyet gösterir. Bu sistemi koruyacak bir numaralı yaklaşım kaliteli bir bakım yapmaktır. Aracın yakıtını, bilinen ve güvenilir yerlerden almak da sistemin sağlıklı çalışması için faydalı olacaktır. Ancak bu sayede motor ve ateşleme sistemi temiz kalır.

Motor Aksamları Bakımı
Aksamlarının bakımının tam yapılması dizel araç motorunun sorunsuz çalışmasını sağlar. Özellikle akaryakıt boruları ve kelepçelerin kontrollerinin sağlanması, hava ve su dolaşım sistemlerinin kontrolleri tam ve eksiksiz bir biçimde yapılmalıdır.

Motor Sesi Dinlemek Önemli
Beklediğiniz performansı almak ve kaliteli bir sürüş sağlamak için araç çalışır durumda iken motorun sesini dinleyin. Böylece doğru sesi hissedebilir ve ihtiyacınız olan bakımı kulaklarınız ile dahi yapabilirsiniz. Farklı bir ses duyar ya da araç yolda giderken farklı bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka yetkili servisinize başvurun.

Yağ Kontrolleri ve Periyodik Bakım
Ateşleme sistemi bakımından benzinli motora sahip araçlardan farklılık gösteren dizel motorlu araçlar için belli dönemlerde yapılacak kontrollerden biri de motor yağı bakımıdır. Dizel araçların motor yağı aracın kilometresine göre değiştirilmeli, aynı zamanda araç her 10.000 kilometrede bir genel bakımdan geçmelidir.

Performansı daha yüksek bir motora sahip olmak ve kendinize güvenli bir sürüş ortamı yaratmak istiyorsanız öncelikli olarak aracınızın bakımını günü gününe ve eksiksiz bir biçimde yaptırın. Bu, kaza riskini en aza indireceği gibi aynı zamanda kaliteli ve keyifli bir sürüş alanı da sağlar.

Karşılaşabileceğiniz kaza ve arızalar sonucunda uğrayacağınız zararlara karşı poliçede belirtilen özel ve ilgili genel şartlar kapsamında AIG Kasko Sigortası sizlere teminat sağlar. Araç Kasko Değerleri sayfası ile aracınızın güncel kasko sigorta değerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Hemen paylaşın!