Skip Navigation?

Dizel Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 04.07.2014

Dizel Araçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üretilen araçlarda kullanılan en temel ayrım yakıt türünden ve motordan kaynaklıdır. Bilinen motor tipleri içerisinde benzinli ve dizel araçlar ilk sıralarda yer alıyor. Dizel araç kendisine özgü bir şekilde ateşleme sistemine sahiptir. Genel olarak benzinli araçtan farkı budur. Dizel motorların daha fazla performans üretebilmeleri için doğru bakım ve kaliteli yakıt kullanmaları şarttır. Aynı zamanda dizel motorlar benzinli motorlara göre daha az yakıt tüketiminde bulunurlar.

Dizel Neden Daha Az Yakar?
Yanma sıcaklığı prensibine bağlı olarak çalışan benzinli motorlarda kazanılan enerji ısı olarak kayboluyor. Püskürtmeli bir sistem dahilinde çalışan dizel motorlar ise daha yüksek termodinamik derecesine sahip olduğu için daha ekonomik yakıt tüketiminde bulunuyor.

Dizel Otomobil Neden Pahalı?
Akıllara en çok takılan sorulardan birisi ise dizel otomobil neden diğer otomobillere göre daha pahalıdır? Bu sorunun cevabı tamamen yakıt tüketimi içerisinde yatmaktadır. Daha az yakıt tüketimi ve daha çok performans sağlayan dizel motora sahip olan araçlar her zaman için daha pahalıdır.

Dizel Benzin Karşılaştırması
İki farklı yakıt tüketimine sahip olan araçlardan hangisi daha uygun diye düşünüyorsanız öncelik olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Eğer çok fazla dolaşıyor, şehir içinde ve şehir dışında sürekli seyahat halinde iseniz ekonomik olan dizel motorlu aracı tercih edebilirsiniz. Ancak normal bir şekilde daha az otomobil kullanıyorsanız benzinli motora sahip olan arabalar ile de ihtiyaçlarınızı kolay bir biçimde giderebilirsiniz..

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dizel araç sahibi iseniz dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var. Öncelikli olarak ısınan bir motorla daha iyi çalışan dizel arabalar çalıştırılırken marş motoru harekete geçirilip biraz beklenir. Böylece ısınan pistonlar daha fazla yanma sağlar. Araç gerekli ısıyı sağladığında gaza basmadığınız süre boyunca yakıt tüketiminde bulunmaz.

Gerekli bakımı zamanında yaptırmanız halinde daha ekonomik bir yakıt tüketimine sahip olabilirsiniz. Özellikle dizel araçlar için yapılacak olan motor bakımı çok önemlidir. Doğru yanma ve doğru yakıt tüketimi için mutlaka eksikler giderilmeli, ısınma ve soğumalara azami derecede dikkat edilmelidir.

Karşılaşabileceğiniz kaza ve arızalar sonucunda uğrayacağınız zararlara karşı poliçede belirtilen özel ve ilgili genel şartlar kapsamında AIG Kasko Sigortası sizlere teminat sağlar. Araç Kasko Değerleri sayfası ile aracınızın güncel kasko sigorta değerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Hemen paylaşın!