Skip Navigation?

Deprem Anında Araç Kullanan Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 26.01.2015

Deprem Anında Araç Kullanan Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Herhangi bir doğal afet yaşandığı sırada aracınızın içindeyseniz normal zamandakinden daha dikkatli olmanız gerekir. Bu tür olaylar yaşandığında trafik sıkışıklığına yol açan araçlar, ambulans, itfaiye gibi arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle seyir halindeyken deprem olması durumunda ilk yapmanız gereken aracınızı sağa çekmek ve kontağı kapatmaktır. Kontak anahtarınızı olduğu yerde bırakıp kapıları kilitlemeyi unutmadan aracınızdan çıkmanız da gerekiyor.

Büyük Şehirlerde Deprem Anında Ne Yapılmalıdır?
Trafik akışının yoğun olduğu büyük şehirlerde acil durumlar için özel yollar oluşturulduğundan, bu yollar deprem anında kullanılmak üzere ayrılmıştır. Bu tür yolların deprem hali dışında kullanılması suçtur.

Deprem olduğunda iletişim kanallarının en etkili şekilde kullanılması gerekir. Cep telefonunuzu ve yol üzerindeki telefonları, acil telefon hatlarından yararlanarak, doğal afetlerle ilgili son durum hakkında bilgi vermek amacıyla kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu telefon görüşmelerinin hayati önem taşıyabileceğini unutmayın. Ayrıca aracınızdaki radyo vb. cihazlardan deprem ile ilgili son gelişmeleri takip ederek daha sağlıklı bilgi de elde edebilirsiniz

Aracınızı Nereye Park Etmelisiniz?
Otoyoldaysanız, ışıklandırma direklerine ve trafik levhalarına dikkat etmelisiniz. Büyük tanker ve kamyonetler ile aranızdaki mesafeye de dikkat etmeniz ve bu mesafeyi minimum seviyede tutmanız can sağlığınız açısından önemlidir. Ayrıca aracınızı tünel giriş ve çıkışlarında bırakmamanız/terk etmemeniz de son derece önemlidir.

Aracınızı, depremlerde yıkılma riski taşıdığı için köprülerin ve yaya üstgeçitlerinin yakınına park etmemeniz gerektiğiniz de unutmayın.

Hemen paylaşın!