Skip Navigation?

Çamura Saplanan Araç Nasıl Kurtarılır?

Yayınlandığı Tarih 05.11.2014

Çamura Saplanan Araç Nasıl Kurtarılır?

Araç kullanıcılarının en büyük sorunlarından birisi de çamura giren araçlardır. Özellikle de kış aylarının yoğun yağmurlu dönemlerinde asfalt olmayan yollarda araçlar seyir halindeyken oldukça derin bir çamur birikintisine saplanabiliyor. Toprak yolların aşırı yağmurlar nedeni ile yumuşaması aracın tekerleklerinin çamur içerisine saplanmasına neden olur. Araba çamura saplanırsa en çok yapılan hatalardan birisi araca daha fazla gaz vermektir.

Çamura Saplanan Araca Gaz Vermeyen
Bu şekilde bir yaklaşım aracın tekerleklerinin çamura daha fazla saplanmasına ve çıkışının daha zor olmasına neden olur. Araç sürücülerinin en belalı sorunlarından birisi olan aracın çamura saplanmasından kurtulabilmek için dikkatli hareket edilmesi gerekiyor. Araba çamura saplandı gibi bir durumla karşılaşmanız durumunda gaza tümüyle yüklenmeniz aracınızın çamura daha fazla saplanmasına neden olur.

İleri, Geri Vitesi Deneyin
Çamura batan araçlarda yapılmaması gerekenlerin başında gaz vermek geliyor. Aracın tek başına gaz verilerek çamurun içinden çıkarılması son derece zor bir işlemdir. Aracınızın çamura saplanma oranına göre ileri geri vites ile çok fazla aynı yönde yüksek düzeyde gereksiz gaz vermeden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde bir sonuç alamamanız durumunda kesinlikle ısrarcı olmayarak, bu yöntemden vazgeçmelisiniz. Aksi halde aracınızın daha da fazla çamura saplanmasına neden olarak, diğer yöntemlerle çıkartılışının da zorlaşmasına neden olursunuz.

Lastiklerin Altına Kalas Kullanmayı Deneyin
Sıklıkla karşılaşılan araba çamura battı durumuna karşın aracınızın çamura saplanan lastiklerinin altında iki adet kalas koyarak, aracınızı saplandığı yerden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemle de herhangi bir sonuç alamamanız durumunda kesinlikle ikinci bir araç ya da çekiciye ihtiyaç bulunmaktadır.

Çevredeki Araçlardan Çekme Yardımı
Çevrenizde aracınızın çekiç bölümüne bağlayacağınız bir halatla aracınıza saplandığı çamurdan çekecek ikinci bir arabadan yardım alabilirsiniz. İkinci aracın kesinlikle sizin aracınızdan daha büyük veya daha güçlü olması bu yöntem ile aracın çamurdan çıkabilmesi için en önemli noktadır.

Çekici Çağırın
İkinci bir araç ile yapılan denemede de başarılı olamamanız durumunda en son olarak çekici çağırmalısınız. Son derece teknik malzemeler ile donatılı olan çekici araçları aracınızı saplandığı çamurdan rahatlıkla çıkartabilir. İlk iki yöntemle uğraşmak ya da vakit kaybetmek istemeyenler araçları çamura saplandığında çekici yardımından faydalanabilir.

Çamura saplanmanız durumunda önerilerimizi dikkate almayı unutmayın. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Online kasko teklifi al sayfamızı ziyaret ederek uygun kasko tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

Hemen paylaşın!