Skip Navigation?

Buzlu Yolda Araç Kullanımının Püf Noktaları

Yayınlandığı Tarih 03.11.2014

Buzlu Yolda Araç Kullanımının Püf Noktaları

Kışın yaklaşmasıyla birlikte araç sürücüleri için trafikte zorlu döneme giriliyor. Özellikle de soğuk ve yağışlı havaların etkisi ile yollarda yaşanan buzlanmalar trafik kazalarının en önemli nedenlerden birisi oluyor. Her yıl kış aylarında yollardaki buzlanma nedeni ile araç sürücüleri araç hakimiyetlerini kaybederek, trafik kazalarına karışıyor. Yol üzerinde yağışlı hava, kar ve soğuk rüzgar etkisi ile oluşan buz araçların yol hakimiyetlerini neredeyse sıfır noktasına indiriyor.

Buzlu Yolda Düşük Hız
Buzlu yollarda güvenli şekilde araba kullanabilmek için araç sürücülerini dikkat etmeleri gereken bir takım kurallar bulunuyor. Buzlu yollarda en önemli kural elbette ki zaten son derece zor şekilde sağlanan yol hakimiyetinin yitirilmemesi için yüksek hız yapılmamasıdır. Yüksek hızda ilerlerken buzlu zeminden dolayı yol hakimiyetinizi kaybetmeniz ölümle sonuçlanabilecek büyük kazalara yol açabilir.

Buzlu ve Karlı Yollarda Kış Lastiği
Kış aylarında zorlu ve tehlikeli yollara karşı üretilen kış lastiği kullanılmalıdır. Böylelikle de aracınızın yola tutuşunun çok daha iyi olmasını sağlayabilir ve daha güvenli bir sürüş elde edebilirsiniz. Kış lastiklerinin buzlu zeminlere özel dış yapıları sayesinde artık çok daha iyi bir yol tutuşu elde edilebiliyor. Karlı havalarda olduğu gibi buzlu yollarda da kesinlikle kış lastiklerinin sağlayacağı avantajlardan yararlanmalıdır.

Kar Zinciri Yasal Zorunluluk
Kış aylarının zorlu hava şartlarının yollarda yarattığı buzlanmalara karşı araçların dört tekerine de zincir takılmalıdır. Yasal zorunluluk da olan bu uygulama, kış ayları boyunca emniyet güçleri tarafından düzenli yapılan denetlemeler ile kontrol ediliyor. Kışın daha güvenli trafik için uygulanmakta olan bu işlem ile araçların yolda güvenli bir yol hakimiyeti sağlaması amaçlanıyor.

Kar Zinciriyle Sağlam Yol Tutuşu
Kar zinciri karlı ve buzlu yollarda oluşan zeminlere çok daha iyi bir tutuş sağlayarak aracın kaymasını yüksek oranda önler. Ayrıca aracın çok daha yüksek hakimiyete sahip olmasında da buzlu ve karlı yollarda avantajlar sağlar.

Kar Zinciri Takılması
Ancak kar zincirinin lastiklere kesinlikle çok gergin ve iyi bir şekilde takılmalıdır. Gevşek takılan kar zincirleri bir süre sonra daha da gevşeyerek, araca da zarar vermeye başlar.

Buzlu yollarda araç kullanırken dikkat edilmesi gereken önerilerimizi dikkate almayı unutmayın. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Uygun kasko fiyatlarıyla teklif almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen paylaşın!