Skip Navigation?

Bebeklere Özel Araç Koltukları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 13.07.2014

Bebeklere Özel Araç Koltukları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler dünyaya geldiğinde uzun bir süreç içerisinde kendi ihtiyaçlarını gideremezler. Bu yüzden bebekler için üretilen hemen her şey özeldir. Bebeklerin araba içerisinde rahat bir şekilde gidebilmesi için üretilen bebek koltukları da bu özel durumlar için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yasal zorunluluk olan bebek koltuğu gerek bebeğin güvenliği için, gerekse yasalar için zorunluluktur. Peki, bebek koltuğu alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Yaş Aralığı Önemli
Çocuğun yaş aralığı bu noktada oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra önemli olan diğer bir konu ise bebeğin kilosudur. Bu iki durum mutlaka gözetilmeli, tercih yapmadan önce değerlendirmeler sonucunda doğru karar alınmalıdır.

0-9 Kiloya Sahip Bebekler
Bebeğin henüz gelişim aşamasında olması azami önem ve ciddiyet gerektiriyor. Dikkat edilecek püf nokta bebeğin koltuğunun yönü. Koltuk yönü mutlaka aracın arkasına bakmalıdır. Bebeğin sırtı aracın önüne gelecek şekilde güvenli bir pozisyon yaratılmalıdır. Güvenlik için bu şeklin olması bir zorunluluktur. Gerekli olan kemerler ile bebekler rahat bir biçimde muhafaza edilebilir.

9-20 Kilo Aralığı
Geriye dönük olan bebek oto koltuğu her zaman için güvenlidir. Özellikle olası bir çarpışma durumunda bu güvenlik en üst seviyeye çıkmaktadır. Ancak 9 kilo ve üzeri çocuklar için koltuklar artık ön yüzeye çevrilebilir.

Kolay Kullanılabilirlik
Tercih edilecek olan araba çocuk koltuğu ayarlamalı kolay ve yanmaz kumaştan olmalı. Dilendiğinde yatma pozisyonuna geçebilen ve aynı zamanda güvenlik önlemleri en üst seviyede olan koltuklar tercih edilmeli.

Emniyet İçin Kemer Şart
Normal arabalarda bulunan emniyet kemerleri ebeveynler için tasarlandığı gibi bebek koltuklarında da bebekler için özel olarak tasarlanan kemerli modeller tercih edilmelidir. Araç koltuğuna kemer ile bağlanan ve aynı zamanda bebekler için özel kemerlerin bulunduğu koltuklar tercih edilebilir. Alacağınız güvenlik önlemleri olası her kaza için bebeğinizin canını korur. Bebek koltuklarının kullanılması ölümleri %3 oranına kadar düşürüyor. Aksi takdirde ölümler % 80 e kadar artabiliyor.
Aileniz ve en masum bebekleriniz için gerekli olan önlemi zamanında alın, pişman olmayın. Aldığınız önlemlere rağmen, yine de meydana gelecek her bir durum için kasko, güven demektir. Bu konuda uygun teklifler detaylar için AIG Sigorta'yı arayabilirsiniz.
Unutmayın, siz ve ailenizden daha değerli bir şey yok. Araç kasko fiyatlarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Hemen paylaşın!