Skip Navigation?

Az Uyumanın Sürücüler İçin Zararları

Yayınlandığı Tarih 23.05.2014

Az Uyumanın Sürücüler İçin Zararları

Dinlenmiş bir vücut için uykunun ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Uyku, sürücüler için çok daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü uykusuzluk vücut fonksiyonlarının pek çoğunda ciddi bir bozulmaya sebebiyet verdiğinden sürücüler için kazalara davetiye çıkarmak anlamını taşıyor. Bu yüzden de her sürücünün uyku ihtiyacını tam olarak karşılamış bir şekilde direksiyon başına geçmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar trafik kazalarının büyük bir bölümünün uykusuz araç kullanmaktan kaynaklandığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Sürücülerin belirli bir sürenin altında uyuması hem kendi güvenliklerini hem de trafik güvenliğini tehlikeye atmaları anlamına geliyor.

16 Saat Sonra Tehlike Çanları Çalıyor
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bir insanın ne kadar süre uykusuz kalabileceği belirlendi. Bu süre tam 16 saat! Yani araç sürücülerinin 16 saatten daha fazla uykusuz kalmamaları, bu süreden daha fazla uykusuz kalırlar ise asla araç kullanmamaları gerekiyor. Çünkü bu sürenin sonunda sürücü fark etmese de direksiyon başında kısa uyuklamalar yaşamaya başlıyor. Tehlike çanları da işte bu noktada çalmaya başlıyor. Çünkü saniyelik dahi olsa bu kısa uyuklamalar uzun sürmüyor. Çünkü kısa bir süre sonra mutlaka bir trafik kazası meydana geliyor.

Bu bilgiler yapılan detaylı araştırmalar ile kanıtlanmış; uykunun her sürücü için ne denli mühim olduğu hem bilimsel hem de istatistiki bilgiler ile ortaya konmuş durumda. Peki, az uyuyan bir sürücü neler yaşıyor? Uyku azlığı ya da uykusuzluk vücutta nelere sebebiyet veriyor ve bu değişimlerden araç sürücüleri nasıl etkileniyor? İşte yanıtları…

Uykusuzluk Sizi Olumsuz Etkiler
Uyku ihtiyacının tam olarak karşılanamaması ilk olarak dikkatin dağılmasına neden oluyor. Dikkat dağınıklığı da sürücüler için en tehlikeli durumların başında geliyor. Çünkü dikkati dağınık olan bir sürücü hem trafik kurallarına uymuyor hem de akan trafikte doğru zamanda doğru hamleleri yapamıyor. Dikkatten kaçan trafik ışıkları, trafik uyarı levhaları ve diğer sürücülerin verdiği sinyaller de hesaba katıldığında kaza adeta kaçınılmaz oluyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, dikkat dağınıklığının en çok ‘karşı şeride geçme’ yoluyla trafik kazası yaşanmasına sebebiyet verdiğini ortaya koyuyor. Üstelik sürücülerin çoğu karşı şeride geçtiğini ancak kaza sonrasında fark ettiğini dile getiriyor.

Uykusuzluk Reflekslerinizi Zayıflatır
Uykusuzluk ile yorgunluk arasında çok yakın bir ilişki vardır. Yani uyku ihtiyacı tam olarak karşılanmadığında kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel anlamda yorgun hissedersiniz. Bu durumda araç kullanmak reflekslerinizin daha da zayıflamasına neden olur. Yani tepki verme süresi uzar ve haliyle geç kalınmış hamleler, trafik kazalarını da beraberinde getirir. Üstelik direksiyona yeni geçilmiş olsa dahi uykusuzluk ve yorgunluk kazalara davetiye çıkarır.

Az uyumak ayrıca bilgi işleme bozukluğuna da neden olur. Bir başka deyişle beyin, bilgileri işleyerek birleştirmek ve tanımlamak için daha uzun süreye gereksinim duyar. Bu durum, trafikte seyir halindeyken karşılaşılan durumlar, levhalar ve uyarı amaçlı ışık ve sinyallerin sürücüler tarafından daha geç algılanmasını beraberinde getirir.

Uykusuzluk Stres Hormonlarını Yükseltir
Uykusuzluğun, stres hormonlarında ciddi bir yükselmeye sebebiyet verdiği de unutulmamalıdır. Stres, gerginlik ve dolayısıyla agresiflik ile çok yakın bir ilişki içerisindedir. Yani stresli olduğunuzda daha sinirli bir şekilde araç kullanırsınız. Bu durum olağandan daha fazla sayıda ani harekette bulunmanıza neden olabilir. Hangi açıdan bakarsanız bakın, uyku ihtiyacının karşılanmaması mutlaka tehlike ile eşdeğer bir durumun ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden sürücülerin uykusunu almış şekilde araç kullanması hem kendi güvenlikleri hem de trafiğin güvenliği açısından bir zorunluluktur.

Araç kullanmadan yeterli derecede uykunuzu almaya özen gösterin. Aldığınız önlemlere rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşmanız durumunda, AIG Sigorta yanınızda. Unutmayın hiçbir şey siz ve ailenizden daha değerli değil. Uygun kasko fiyatlarından yararlanmak için arayabilirsiniz

Hemen paylaşın!