Skip Navigation?

Araçta Su Kaçakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 23.03.2015

Araçta Su Kaçakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araçların hortum, silindir, devirdaim pompası gibi farklı aksamında, farklı şekillerde su kaçakları meydana gelebilir. Bunların mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi ve onarılması gerekir.

Hortumda Neden Su Kaçağı Olur?
Otomobillerde su kaçağı oluşan noktalardan biri olan hortumda bu kaçağın oluşmasına neden olan etken genellikle hortumu bağlayan kelepçelerdeki gevşemedir. Hortum bağlantı noktasında tam olarak oturtturulmadığında ya da kelepçeler yeterince sıkılmadığında araçta su kaçağı meydana gelir. Tabii ki hortumun eskimesi, hasar görmesi ve/veya yıpranması halinde de su kaçağı olabilir.

Silindir Gövdesinde Su Kaçağı Nasıl Oluşur?
Silindir gövdesinde oluşan su kaçağı, sürücülerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Genellikle silindir bloku üzerinde yer alan saplama yüzleri kirlendiğinde kapağın sıkılması engellenir, bu da su kaçağına neden olur. Ayrıca blok yüzü contasının tam olarak sıkılmaması bu contanın yamuk olmasına, bu da su kaçağına neden olur. Bunların yanı sıra motorda bulunan su aşırı ısınır ya da donarsa bu da silindir blokunda çatlamalara neden olacağı için araçta su kaçağı kaçınılmaz bir hal alır.;

Silindir Kapağı Neden Su Kaçırır?
Silindir kapağında oluşan kir ya da pas kapağın tam olarak sıkılmasına izin vermez. Bu da sapmalarda gevşemeye neden olur. Kapak tam olarak sıkılmadığı için su kaçağı meydana gelirken, egzoz subaplarında oluşan sızıntılar, suyun silindir kapağına kadar sızmasına neden olabilir.

Radyatörde Neden Su Kaçağı Oluşur?
Radyatörde su kaçağı oluşmasının başlıca sebepleri paslanma ya da donmadır. Radyatör yanlış bağlandığında su kaçağı oluşabildiği gibi vantilatörün radyatöre vurması da su sızıntılarına neden olabilir.

Araç Su Eksiltiyorsa Ne Yapılmalıdır?
Aracın su eksiltme problemi varsa ilk olarak bunun kaynağı bulunmalı ve onarım için harekete geçilmelidir. Bu onarım mutlaka aracın servisinde yapılmalı ve kulaktan dolma bilgilerle otomobil üzerinde işlem yapılmamalıdır.
Uygun ve online bir şekilde kasko teklifi almak için sayfamızı ziyaret edebilir, Araç Kasko Değer Listesi sayfamızdan kasko poliçesi ile teminat altına alınan aracınızın değerini hemen öğrenebilirsiniz.

Hemen paylaşın!