Skip Navigation?

Araçlarda Güneş Yanığı Bakımı

Yayınlandığı Tarih 01.10.2014

Araçlarda Güneş Yanığı Bakımı

Araçların özellikle ikinci el satışlarında değerlerini bir hayli düşüren ve pek çok araç sahibinin sorunu olan iki önemli soru var: “Güneş yanığı nedir?” ve “Bu sorundan kurtulmak için ne yapmak gerekir?” Tüm otomobillerde görülebilen güneş yanığı, otomobillerin genellikle yatay bir pozisyonda güneşe maruz kalan motor kapağı, bagaj kapağı gibi bölümlerinde çok sık meydana gelir.

Araçta Güneş Yanığı Neden Oluşur?
Güneş ışınları otomobilin üzerine direk olarak vurur. Şayet bu yüzeylerde yeteri kadar koruma yok ise zaman içerisinde güneş ışınlarına direk olarak maruz kalan bölümler ısınır ve uzun süre sıcak kalır. Bu bölgelerde rengin solduğu görülür. Bu süreci yanma izler ve bu durumda araç güneş yanığı giderici kullanmak zaruri bir hal alır.

Otomobil Boyalarının Da Bir Ömrü Vardır
Her ne kadar kalıcı gibi görünseler de otomobil boyalarının da bir ömrü vardır. Boya eskidikçe güneş ışınlarından daha fazla etkilenmeye başlar ve güneş yanıkları daha sık görülür. Araç sahiplerini asıl ilgilendiren ise “Arabada güneş yanığı nasıl giderilir?” sorusuna yanıt bulmaktır. Aracınıza belirli periyotlarda bakım yapmanız güneş yanıklarının oluşmasını önleyecektir.

Düzenli Olarak Pasta Cila Yaptırın
Otomobilinize düzenli olarak pasta cila bakımı yaptırmanız oto güneş yanığı giderme noktasında son derece önemlidir. Bunun yanı sıra boya koruma işlemi uygulaması da yaptırabilirsiniz. Ancak bu işlemler aracınızda henüz güneş yanığı oluşmadan önce yapılmalıdır. Böylece aracınızın güneş ışınlarına dayanma gücü de artacaktır.

Boya Üzerinde Koruma Olması Önemli
Düzenli olarak pasta cila ve koruma bakım işlemlerinin yapılması araçların yüzeyinde bir koruma kalkanının oluşmasını sağlayacaktır. Koruma olması da oto güneş yanığı tamiri için zaman ayırmanıza ve emek vermenize gerek kalmayacak anlamına gelir. Çünkü korumalı araçların boyaları üzerinde güneş yanığı oluşmaz; boya üzerinde güneşe bağlı soyulma gibi durumlar da yaşanmaz.

Güneş Yanığının Büyümesini Beklemeyin
Araçlarda oluşan güneş yanıkları şayet başlangıç aşamasında güneş yanığı tedavisi uygulanırsa kısa sürede yok olabilir. Ancak ilerlemiş ve belirli bir aşamaya gelmiş güneş yanıklarından kurtulmak mümkün değildir.

Aracınızda meydana gelebilecek güneş yanıkları için önerilerimizi dikkat almayı ve kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durumda AIG Kasko Sigortası’nın yanınızda olduğunu unutmayın. Kasko teklif al sayfamızdan uygun kasko teklifleri alabilirsiniz. AIG Sigorta olarak keyifli sürüşler dileriz.

Hemen paylaşın!