Skip Navigation?

Ticari Araçlar İçin Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir

Yayınlandığı Tarih 01.12.2014

Ticari Araçlar İçin Kış Lastiği Nasıl Seçilmelidir

Günlük olarak kullanmış olduğumuz araçların yer ile temasını sağlayan tek aksam, lastiklerdir. Özel bir kimyasal maddeden yapılan bu aksamlar; her türlü yol, yük ve hava şartlarına uygun olarak farklı çeşitlerde üretilir. Lastik firmaları tarafından özel olarak üretilen bu aksamlar, araçların en önemli parçalarından biridir. Aracınızın güvenlik aksamı hangi donanımda olursa olsun, lastikleriniz kötü ise kazanın kaçınılmaz olduğunu asla unutmayın! Üretici firmaların farklı çeşitlerde lastik üretmesinin tek sebebi, o anki hava ve yol şartları için en uygun lastiğin kullanılmasını sağlamaktır. Lastik konusunun üzerinde çok duran Ulaştırma Bakanlığı, zorunlu kış lastiği uygulamasını son 3 yıldır başlatmış durumdadır.

Ticari Araçlarda Lastik Seçimi
Ticari olarak bildiğimiz araçlar, bir zamanlar sadece yük ve eşya taşıyan araçlardan ibaretti. Şimdilerde bu araçlar şehir içi taşımacılığı başta olmak üzere, şehirlerarası ve uluslararası birçok taşımacılıkta yer almaktadır. Dolasıyla insan taşıyan ticari araçlar için güvenlik ekipmanları arasında yer alan lastik seçimi, son derece önemlidir. Ticari olarak kullanılan bu araçlar tonajlı araç sınıfına girmesinden dolayı bu araçların yol üzerinde tutunması, fren mesafesi ve hava şartlarına karşı koyabilmesi zorlaşmaktadır. Özellikle kış lastiği uygulamasının zorunlu olarak ilk defa ticari araçlarda kullanılması baskısı, bunun ne kadar önemli olduğunu gösteren en önemli uygulamadır.

Zorunluğu Kış Lastiği Uygulaması
Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığının almış olduğu karar neticesinde, son 3 yıldır uygulamada olan pilot uygulama olarak ilk defa ticari araçlarda zorunlu hâle getirilen kış lastiği uygulaması, sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Ticari araçlara kesinlikle göz açtırmayan emniyet güçleri, özelikle insan taşıyan ticari araçları 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanıp kullanmadığı noktasında kontrol etmektedirler.

Neden Kış Lastiği?
Bakanlık bünyesinde zorunlu kış lastiği uygulaması olarak hayatımıza giren bu terim aslında bizlere neden kış lastiği kullanmamız gerektiğini vurgulamaktadır. Bilindiği üzere, ülkemizde birçok kişi mevsimlik lastik kullanmaktadır. Bu lastikler güneşli ve yaz aylarında verimli bir şekilde çalışırken, kış aylarında ise sertleşerek yol tutumu, fren mesafesi ve araç kontrolü gibi birçok önemli uygulamayı olumsuz etkilemektedir. Kış mevsimine özel olarak üretilen kış lastikleri kullanıldığı zaman, lastiğin kimyasal yapısından dolayı lastik hamur gibi yola yapışmakta; buzlu ve karlı yolda maksimum tutunma sağlayarak güvenliği bir kat daha arttırmaktadır.

Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. Uygun kasko fiyatlarıyla teklif almak için teklif al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen paylaşın!