Skip Navigation?

Aracınızın Plakası Mı Düştü?

Yayınlandığı Tarih 02.07.2014

Aracınızın Plakası Mı Düştü?

Aracınızın plakalarından biri ya da her ikisi kaybolduysa derhal yeni plaka çıkartılması için müracaatta bulunmanız gerekir. Özellikle yağışlı havalarda plakalarından birini göremeyen sürücüler aracımın plakası düştü kanısına kapılır. Hâlbuki o plakalar genellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan plaka hırsızları tarafından çalınıyor. Bu nedenle plakanızı bulacağınız umudu ile beklemek yerine resmi başvurunuzu yaparak yeni plaka çıkarmanız çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Aracımın Plakası Değişecek Mi?
En çok merak edilen konulardan biri, yeniden plaka çıkartılması durumunda plakanın değişip değişmeyeceğidir. Böyle bir durumda plakanız asla değişmez. Sadece kaybolan plakanızın yerine yenisinin çıkartılmasını sağlayacak ve olası plaka hırsızlığı durumuna karşı resmi bildiriminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Bu bildirimin sizin açınızdan önemli olduğunu asla unutmayın!

Plaka Yenileme İşlemi İçin Nereye Başvurmalıyım?
Yeni yasal düzenlemeler plaka yenileme işlemi başvurularında birtakım değişiklikleri beraberinde getirdi. Eskiden “Aracımın plakası kayboldu, ne yapmalıyım?” sorusuna karşılık ilk iş olarak plakanın bağlı olduğu trafik şubesine başvuru yapmanız gerekirdi. Ancak artık ikametiniz hangi il ya da ilçede ise oranın bağlı olduğu trafik şubesine başvurmanız gerekiyor.

Online Randevu Alabilirsiniz.
Aracınızın plakasını yenileme işlemlerini daha hızlı gerçekleştirebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi’nin web sitesinden randevu alabilirsiniz. Ayrıca bu sitede “Aracımın plakası düştü, ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtlarını da tüm detayları ile bulabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra, istenen belgeleri hazırlamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Plaka Yenileme İçin İstenen Evrakla
İstenen evrakların tümünü görevli memura teslim etmenizin ardından memur tarafından size bir adet kayıp plaka basım fişi verilecektir. Daha sonra ilgili memur sizi plakanızı nerede bastıracağınıza dair yönlendirecektir. Cüzi bir meblağ ödeyerek, yarım saat içerisinde yeni plakanızı teslim alabilirsiniz.

Aracınızı hız limitleri çerçevesinde kullanmaya özen gösterin. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durumda AIG Sigorta yanınızda. En uygun kasko fiyatları ile kasko teklifi almak için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Hemen paylaşın!