Skip Navigation?

Aracın Aküsü Hangi Durumlarda Biter

Yayınlandığı Tarih 12.02.2015

Aracın Aküsü Hangi Durumlarda Biter

Sürücünün yolda kalmasına neden olan durumlardan biri de akünün bitmesidir. Özellikle kış aylarında akü her zamankinden fazla enerji harcar. Çünkü klima ve silecekler çok sık çalışır. Çok fazla dur-kalk yapılmasına neden olan tıkanmış bir trafik ya da motorun düşük devirde çalışması da akünün daha çabuk boşalmasına neden olur.

Aküyü Bitiren Nedenler

  • Aracın çalışmadığı zamanlarda farlar ve radyo gibi elektrik harcayan cihazların açık bırakılması
  • Havalandırma ve klimanın açık bırakılması
  • Aracın uzun süre kullanılmamış olması
  • Araç aküsünü şarj eden aksamın arızalanması
  • Aşırı soğuk havalarda akünün donması

Alınabilecek Önlemler
Aracın çalışmadığı zamanlarda elektrik harcayan cihazları açık bırakmamak bu önemlerin başında gelir. Araç uzun süre kullanılmadan bırakılmamalı, kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Soğuk havalarda aracı garaja koymak ve kılıf kullanmak faydalı olacaktır. Akünün üzerine koruyucu koymak da bir alternatif olarak düşünebilir. Her türlü olasılığa karşı her araçta bir akü takviye kablosu bulundurulması gerekir. .

Akü Bitince Ne Yapmalı?
Aracın aküsü bittiğinde, yakında yardım alınabilecek bir servis noktası yoksa yapılması gereken, bir akü takviye kablosu ile başka bir araçtan elektrik almaktır. Akü bitti diye aracın motorunu durdurmamak gerekir. Kaput açılır, akünün artı-eksi kutuplarına doğru uçları takılır ve araç çalışır halde bırakılır. Araç rölantideyken gaza basarak devir yükseltilir. Takviye kablosu çıkarılırken uçların birbirine değmemesine dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Araç bakımı, sürüş teknikleri ve sigorta ile ilgili merak ettikleriniz için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için kasko ürün sayfamızdan bilgi edinebilir, “Online Kasko Teklifi Al” sayfamızdan ise kasko teklifi alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!