Skip Navigation?

Araç Ruhsatımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Yayınlandığı Tarih 02.07.2014

Araç Ruhsatımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Araç ruhsatı, özenle muhafaza edilmesi gereken en önemli belgelerin başında gelmesine karşın, araba ruhsatı kaybetmek son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlandı. Eğer aracınızın ruhsatını kaybederseniz ya da ruhsatınız çalınırsa hukuki açıdan bir sorumluluk altına girmemek ve ruhsatın sizin sorumluluğunuzda olmadığını ispatlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Araç Ruhsatını Kaybedenlerin Öncelikle Yapması Gerekenler
Öncelikle araç ruhsatınızı kaybettiğinizi ya da çalındığını en yakın il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz gerekir. Bu bildirimde bulunmak için beklemeniz, ruhsatınızın farklı bir amaç için kullanılmasına izin vermeniz anlamına gelir. Bu nedenle “araç ruhsatını kaybettim” şeklinde bildirim yapmanız hukuki açıdan büyük önem taşımaktadır. Durumu emniyet birimlerine bildirdikten sonra gazeteye ilan vermenizde de fayda olacaktır.

Bildirimde Bulunduktan Sonra İşlemlere Başlayın
Gerekli birimlere araç ruhsatını kaybettiğinizi bildirdikten sonra yeniden araç ruhsatınızı çıkartmanız gerekecek. Bunun için “Araç ruhsatını kaybeden kişi ne yapmalı?” sorusuna yoğunlaşmanız gerekiyor. Elbette sizden bazı evraklar hazırlamanız istenecek. Unutmayın, aracınızı kısa bir süre önce muayene ettirdiyseniz işlemleriniz daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Aracınızın Muayenesi Yapılmadıysa Önce Bu İşlemi Gerçekleştirin
İl/ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru yaptığınızda sistem üzerinden bir kontrol yapılacaktır. Şayet aracınızı kısa süre önce muayene ettirdiyseniz kontrolde bu bilgi çıkar. Muayene ettirmediyseniz yetkili birim sizden önce araç muayenesi yaptırmanızı isteyecektir. Muayene sonrası alacağınız belgeyi özenle saklayın. Sonrasında araç ruhsatını kaybettim bir başvuru yaparak ruhsatınızı yeniden çıkarabilirsiniz.

Bu Belgeleri Hazırlamanız Gerekiyor
Aracınızın muayene işlemlerini gerçekleştirmenizin ardından “Araç ruhsatını kaybettim ne yapmalıyım?” sorusunun asıl yanıtı olan evrak hazırlama işlemine geçebilirsiniz. Ruhsat zayii işlemi yapmaya yetkili olan bir vekâletname, karakol tutanağı, zorunlu trafik sigortasını yaptırdığınıza dair belgenin fotokopisi sizden istenecek belgeler arasında yer alıyor.

Karayolları Muayene İstasyonunda Tespit Yaptırın
Karayolları muayene istasyonundan motor ve şasi numarası tespiti yaptırmanız da gerekecek. Bu tespit sonrasında alacağınız belgeyi de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın. Ayrıca araba ruhsatı kaybettim başvurunuz esnasında yaklaşık 150 TL tutarında harç ücretini de ödemeniz gerekiyor.

Araç ruhsatınızı kaybettiğinizde önerilerimizi dikkate almayı unutmayın. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortası yanınızda. En uygun kasko fiyatlarıyla teklif almak için “teklif al” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen paylaşın!