Skip Navigation?

Araç Lastikleri Nasıl Temizlenmelidir?

Yayınlandığı Tarih 02.07.2014

Araç Lastikleri Nasıl Temizlenmelidir?

Yoldaki toz, çamur; asfaltın kalitesi, kışın yola dökülen tuz ve daha birçok dış etmen lastikleri olumsuz yönde etkiler. Park sırasında yaşanan sürtünmeler, balatadan gelen kirler ve daha birçok etmenden dolayı lastikler kirlenir. Lastiklerin bakımının yanı sıra sık sık temizlenmesi gerekir. “Araç lastikleri nasıl temizlenir?” sorunusun birçok yanıtı vardır.
Lastik Temizliği Nasıl Yapılır?
Dış etmenlerle kirlenen lastiklerin, düzgün kullanım ve bakım için temizlenmesi gerekir. Bunun için öncelikle tazyikli bol suya ihtiyaç vardır. Öncelikli olarak lastikler ıslatılır ve kirlerin yumuşaması sağlanır.

Lastik Temizliğinde Şampuan Kullanılır Mı?
Lastik temizliği sırasında en çok merak edilen noktalardan biri şampuan kullanımıdır. Evet, şampuan kullanılır. Önce su ile yumuşattığınız lastiklere, hazırladığınız şampuanlı suyu fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Tazyikli Su Sonrasında Neler Yapılmalı?
Lastikler nasıl temizlenmelidir?” sorusunun yanıtının bir kısmı da lastik içerisindeki taşların temizlenmesinde gizlidir. Bu işlemi sivri bir çubuk yardımı ile yapabilirsiniz. Tazyikli sudan sonra lastikleri köpüksüz kalacak şekilde durulayın. Lastikleri tam anlamı ile temizlemek için toz ve taşlardan tamamen arındırmak gerektiğini unutmayın.

Hangi Bakım Ürünleri Kullanılmalı?
Lastikler yıkandıktan sonra ilk akla gelen, lastik üzerinde hangi bakım ürünlerinin kullanılacağı sorusudur. Öncelikli olarak lastiklerin kuruması beklenir. Lastikler kuruduktan sonra jant ve lastikler için kullandığınız asidi lastiklerin üzerine sıkın; fırça ile lastiklerin bütün bölgelerini temizleyin. Bu sayede lastikleri yağlardan tamamen arındırabilirsiniz.

Parlaklık İçin Ne Kullanılmalı?
Lastiklerinizin daha parlak görünmesi için bakım yağları içeren spreyleri tercih etmenizi öneririz. Parlatıcı özelliğe sahip bu spreyleri lastiklerinizin bütün yüzeyine uygulayın. Temiz bir sünger yardımıyla, kuru kalan tüm noktalara sürülen bu sıvı lastiklerinizin parlaması için yeterli olacaktır.

Lastik Temizliğinin En Temel Faydası . . .
Temiz lastik daha uzun ömürlü olur. Doğru ve yerinde yapılacak bir lastik bakımı ve temizliğinin ardından lastikler daha uzun süre kullanılır.
Lastiklerinizi temizleme konusunda önerilerimizi dikkate almayı unutmayın!
Uygun araç kasko fiyatları ile teklif almak için AIG Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemen paylaşın!