Skip Navigation?

Arac Cizikleri Nasıl Giderilir ?

Yayınlandığı Tarih 14.04.2014

Arac Cizikleri Nasıl Giderilir ?

Araba sahiplerinin en sık karşılaştığı problemler arasında çizikler ilk sırada yer alıyor. Sokaklarda, otoparklarda ve açık alanlarda bırakılan arabalar her zaman için çizilme tehlikesi ile karşı karşıya. Yaramaz çocuklar, tecrübesiz şoförler genel olarak bu çizikleri sebepleri olarak gösterilebilir. Bilinen birçok araç çizik giderici ürün var. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce yapılması gereken belli başlı kurallar mevcut.

Aracınızı İyi Temizleyin

Araç çiziklerini gidermeden önce mutlaka iyi bir dış temizlik gerekiyor. Gözle görülmesi zor olan ufak taşlar ve tozların yüzeyden giderilmesi için mutlak bir yıkama şart. Uygulanacak olan çizik giderme kalemleri ya da diğer kimyasallar öncesinde yıkama mutlak suretle yapılmalı.

Sağlam Kurutma

Otomobili yıkadıktan sonra iyi bir kurutma şart. Yüzey üzerine uygulanacak olan araç çizik giderici öncesinde yıkamadan kalan izleri ortadan kaldırmak için yüzeyin tam manası ile kurutulması şarttır.

Doğru Bölge

Otomobil üzerinde yer alan çizikler birçok farklı bölgede yer alabilir. Bölgelerin tam belirlenmesi ve işaretlenmesi gereklidir. Özellikle araç çizik giderme kalemi kullanmadan önce hangi bölgelerin yoğun olduğu, hangi bölgelerin ise daha seyrek olduğu bilinmeli, buna uygun bir kullanım ortaya çıkarılmalıdır.

Acele Etmeyin

Araç çizik giderme yöntemleri içerisinde ilk sırada sakinlik en önemli madde. Acele etmeden, doğru bölgenin ortaya çıkarılması ve düzgün bir biçimde çiziğin ortadan kaldırılması doğru olacaktır.

Pasta ve Cila

Çizik giderici kalem ve kullanılan araç çizik giderici ürünlerinden sonra kalan ince çizikler için uygulanabilecek en kolay ve etkili yöntem pastadır. Özel bir karşım olan pasta boyayı belli oranda inceltir ve çizikleri yok eder. İyi bir pasta uygulamasının ardından yüzeyin mat olan görünümünü ortadan kaldırmak adına cila yöntemi uygulanabilir. Bu sayede mat görünen yüzey ilk günkü haline geri dönecek ve daha parlak bir görünüm kazanacak.

Aracınız için uygulayacağınız doğru yöntemler sonucunda çizikler karşısında doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Koruma ve temizleme yöntemleri sayesinde daha az çizik ve daha parlak bir yüzey görünümü elde edebilir, aracınızı ilk günkü haline çevirebilirsiniz.
Alacağınız önlemlere rağmen arabanız çizilebilir. Bu gibi durumlarda AIG Sigorta Türkiye yanınızda, aracınızın kasko bedelini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

Hemen paylaşın!