Skip Navigation?

Araç Cinsleri ve Yol Yapılarına Göre Hız ve Ceza Limitleri

Yayınlandığı Tarih 06.05.2014

Araç Cinsleri ve Yol Yapılarına Göre Hız ve Ceza Limitleri

Araçların, otoyollar ile şehir içi ve şehir dışı yollarda uymaları gereken hız ve ceza limitleri, Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenmiştir. Bu hız ve ceza limitleri, Türkiye Cumhuriyet Karayolları’nda birbirinden farklıdır. Bilinmesi gereken bu hususların birçoğu halk tarafından görmezden gelinmektedir. Bu limitleri bilmememiz ve uymamamız, cezai sonuçlar doğurabileceği gibi can kayıpları gibi istemeyen sonuçlara da neden olabilmektedir.

Her yıl meydana gelen kazaların %27'si sürücüler tarafından meydana gelirken,  %13'ü sürücülerin yaptıkları hızdan meydana gelmektedir. Sizler için özel olarak oluşturduğumuz aşağıdaki infografikte “Türkiye Kara Yolları Araç Cinsleri ve Yol Yapılarına Göre Hız ve Ceza Limitleri “ bulabilirsiniz. 

Kendi güvenliğiniz ve sevdikleriniz için aşırı hız yapmamaya özen gösterin. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için kasko, güven demektir. Kasko sigortası hakkında detaylı bilgi almak ve birbirinde uygun kasko tekliflerinden yararlanmak için AIG Sigorta’yı arayabilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok!

Hemen paylaşın!