Skip Navigation?

Arabanızı Cilalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlandığı Tarih 28.08.2014

Arabanızı Cilalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba bakımı her sürücünün mutlaka özen göstermesi gereken işlemlerden biridir. Düzenli olarak bakım yapılan araçların hem ömrü uzar hem de ikinci el piyasasında değer kazanır. Ancak araç bakımı aracın sadece motoru ve iç aksamı ile ilgili değildir; özellikle dış etkenlere maruz kalan dış bölümü de düzenli olarak bakımdan geçirilmelidir.

Aracınızı Düzenli Olarak Cilalayın!
Aracınızı düzenli olarak cilaladığınız takdirde, tüm araç sahiplerinin kâbusu olan güneş yanıklarından uzak durmuş olursunuz. Cilalama aynı zamanda aracınızı daha kolay şekilde temizlemenizi ve aracınızın boyasının ömrünü belirgin bir şekilde artırmanızı sağlar. Bunların yanı sıra aracınızı düzenli olarak cilalamanız, kimyasalların aracınızın dış yüzeyine verdiği zararları da hafifletecektir.

Düzenli Cilalanan Araçlarda Çizik Oluşmaz
Trafiğe adım atan her araç risk oluşturur. İster istemez herkesin hata yapabileceği düşünülerek sigorta gibi oldukça önemli bir imkân sunulmaktadır. Sürücüler bu konuda yasal düzenlemelere tabi olur. Bu yüzden ayrım olmadan her aracın riskli olduğu kaza yapabileceği düşüncesi ise bir sigortaya sahip olması yasalar ile garanti altına alınmış bir zorunluluktur.

Hiçbir Cila Yıllarca Koruma Sağlamaz
Aracınızı çok uzun yıllar koruyacağını iddia eden ürünlere inanmayın. Piyasada bulunan hiçbir cila tek bir uygulama sonrasında ömür boyu aracınızı korumaz. Ayrıca uygulama esnasında araba cilalama makinesi kullanıyor olmanız da aracınızın bu uygulama ile 2-3 yıl korunacağı anlamına gelmez. Maksimum 4 ayda bir uygulamayı tekrarlamanız gerekir.

Aracınızı Mutlaka Gölgede Cilalayın
Araç sahipleri, cilanın daha kolay dağılması için güneş gören mekânları tercih etseler de bu son derece yanlıştır. Aracınızı mutlaka gölgede cilalamalısınız. Peki araba nasıl cilalanır ve araba cilalarken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikli koşul kaliteli bir cila kullanmanızdır. Sıvı cila tercih ettiyseniz uygulama öncesinde cilayı birkaç dakika sallamayı unutmayın. Sünger üzerine bir miktar cila alın ve aracınıza dairesel hareketler ile iyice yedirin.

Cilalama İşlemine En Tepeden Başlayın
Aracınızın boyalı bölümlerine cila değdirmemek için özen göstermelisiniz. Bunun için koruma bantları kullanabilirsiniz. Çok güç uygulamadan, hafif basınç ile cila uygulaması daha verimli sonuç alınmasını sağlar. Cilalama işlemine her zaman aracınızın en tepesinden başlayın.

Aracınızı düzenli olarak cilalamaya özen gösterin. Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için kasko, güven demektir. Bu konuda uygun kasko teklifleri ve detayları için AIG Sigorta’nın teklif al sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, sizden ve ailenizden daha değerli bir şey yok!

AIG Kasko Sigortası hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfasından daha fazla bilgi alabilir veya, kasko sigortası sayfamızdan kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için uygun kasko teklifi alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!