Skip Navigation?

Araba Rezistansı Nedir?

Yayınlandığı Tarih 28.10.2014

Araba Rezistansı Nedir?

Rezistans, elektrik akımına karşı koyabilme anlamına gelir. “Araba rezistansı nedir?” sorusunun yanıtı ise en sade şekliyle camları ısıtan sistem olarak açıklanabilir. Her aracın arka camının üzerinde kahverengi ince çizgiler bulunur. Bunlar o aracın rezistansıdır ve soğuk günlerde camda oluşan buzun ve buğunun giderilmesine yardımcı olur.

Sağlam Rezistans Nasıl Anlaşılır?
Satın alacağınız bir aracın ya da sahip olduğunuz aracın rezistansını gözünüzle kontrol edebilmeniz için üzerinde buz ya da buğu olması, bunun içinde kış mevsiminde olmanız gerekir. Rezistans sağlamlık kontrolü olarak uygulanan en basit yöntem, camın üzerindeki buzun ve buğunun erimesinin, ortadan kalkmasının kontrol edilmesidir.

Rezistans Sorunlarını Bulma
Arka camlar ön camlara göre daha kalın olduğu için soğuk havalarda buzun ve buğunun çözülmesi daha uzun zaman aldığından, bu camların sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için rezistans kullanılır. Görüş açısını bozmamak için çok ince üretilen rezistanslar bu nedenle oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Rezistans telleri, yıkama esnasında, camı silerken ya da silecekleri çalıştırırken kopabilir. Bu nedenle rezistans arıza tespiti için soğuk bir günde rezistansınızı çalıştırın ve düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun. Çalıştırdıktan 5-10 dakika sonra bazı yerlerin buğusu çözülürken bazı yerler buğulu kalıyorsa o noktada bulunan rezistans telleri kopmuş demektir. Bu, “Rezistans arızası nasıl anlaşılır?” sorusunun en basit yanıtıdır.

Rezistans Isıtma Problemlerinin Çözümü
Aracınızın rezistansında sadece belirli çizgilerin bulunduğu yerlerde problem varsa bunları çözmek son derece kolay. “Rezistans arızası nasıl giderilir?” sorusunun cevabı çok basit; gümüş iletkenli boyalar. Bu boyaları kullanarak arızayı siz de halledebilirsiniz. Sorunlu bölgeyi bulduktan sonra nemli bir bez ile çok fazla bastırmadan silin ve o bölgenin kurumasını bekleyin. Ardından kâğıt ya da karton yardımı ile simetriyi bozmadan kâğıdı çizgilerin hizasında tutup gümüş iletkenli boyayı kullanın. Sorun böylece hallolur.

Rezistans Tamiri
Aracınızın rezistansı tümüyle çalışmıyorsa elektriğinde, sigorta kutusunda ya da rölede sorun olabilir. Bu durumda araba rezistans tamiri için profesyonel destek almanız gerekir. Ancak şunu unutmayın; silecek, flaşör ve rezistans röleye bağlıdır. Röleyi değiştirmeden önce silecek ve flaşörün de çalışmadığından emin olun.

Kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durum için AIG Kasko Sigortasının sizlere sunduğu avantajlarla sayfamızı ziyaret ederek ucuz kasko teklifleri alabilirsiniz.

Hemen paylaşın!