Skip Navigation?

Araba Farları Nasıl Temizlenmeli?

Yayınlandığı Tarih 29.08.2014

Araba Farları Nasıl Temizlenmeli?

Hem kendinizin hem de diğer sürücülerin güvenli bir sürüş gerçekleştirmesi için far temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Zamanla sararan ya da hava şartları nedeniyle kirlenen farlar daha az ışık vermeye başlar. Bu durum sürüş güvenliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Doğru malzemeler kullanılarak doğru şekilde temizlenen farlar daha uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunar. Yanlış yöntem ve malzeme tercihi ise farlara zarar verir.

Farları Temizlemek İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Var?
Aracınızın farlarını belirli periyotlarda temizlemek için öncelikle far temizleme ürünleri temin etmeniz gerekiyor. Uzun süre kullanabileceğiniz bu ürünlerin başında sıvı pasta, plastik cilası, maskeleme bandı, polisaj makinesi ve su zımparası gelir.
Malzemelerin tümünü temin ettiyseniz artık far temizliğine başlayabilirsiniz. İlk adım farın çevresinin bantlanmasıdır. Bu aşamada maskeleme bandını kullanın ve hiçbir boyalı bölgenin açıkta kalmamasına özen gösterin.

İkinci Aşama Farın Zımparalanması
Ardından farınızda bulunan çiziklerin derinliğini göz önünde bulundurarak seçtiğiniz zımpara ile farınızı zımparalamalısınız. Ancak araba far temizliği işleminde zımpara öncesinde cam yüzeyini ıslatmayı unutmayın. Bu işlem esnasında camın yüzeyi matlaşacak, tortular çıkacaktır. Bu durum sizi endişelendirmesin. Çıkan tortular aslında fardaki kirlerdir. Cam yüzeyi pürüzsüz olana dek zımpara işlemine devam edin.

Üçüncü Aşama Pasta İşlemi
Üçüncü aşama olan far temizleme cilası öncesinde pasta işlemi yapılmalıdır. Zımpara sonrasında far yüzeyini yıkayıp kurulayın. Düşük seviyede çalışan polisaj makinesini kullanarak bir sünger yardımı ile pasta yapın. Pasta sonrasında far temizliğinin son aşaması olan cilaya geçebilirsiniz.

Plastik Cilası Kullanın
Far temizliğinin son aşamasında, farı koruması için plastik cilası kullanmanız gerekir. Cilayı farın cam yüzeyine tam bir parlaklığa ulaşana dek sürmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken farın tamamen kuru olmasına özen gösterin. İşlem sırasında fardaki sarılıkların yok olduğunu fark edeceksiniz.

Güvenli sürüş için araba farlarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin ve kontrolünüz dışında gerçekleşecek her durumda AIG Sigorta’nın uygun kasko teklifleri ile yanınızda olduğunu unutmayın.

Hemen paylaşın!